Před deseti lety zemřel jeden z nejuznávanějších českých filmových a televizních tvůrců, režisér a scenárista Antonín Moskalyk. Režíroval mimo jiné Četnické humoresky nebo pohádku Třetí princ.

Antonín Moskalyk se narodil v roce 1930 v Chustu na tehdejší Podkarpatské Rusi. Vystudoval režii na divadelní fakultě AMU. Od šedesátých let byl režisérem Československé, nyní České televize. Absolvoval gymnázium v Brně a po neúspěšných pokusech jít studovat pracoval jako pomocný dělník a konstruktér v První brněnské.

Hrob Antonína Moskalyka v Říčanech u Prahy. „A Moskalyk hrob“ od David Sedlecký – Vlastní dílo.
Hrob Antonína Moskalyka v Říčanech u Prahy. „A Moskalyk hrob“ od David Sedlecký – Vlastní dílo.

V roce 1952 se stal na dva roky členem hereckého souboru Dedinského divadla Bratislava a od roku 1953 studoval režii na pražské DAMU. Z České televize odešel v roce 1991 do důchodu.

Moskalyk je kromě seriálů podepsán i pod filmovou režií několika snímků, například Dita Saxová (1968) či pohádka Třetí princ (1982). Za svou kariéru vytvořil asi 20 televizních filmů a 450 inscenací a pořadů. Slavná je jeho Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou (1965) či Babička s Jarmilou Kurandovou v titulní roli a Kráska a zvíře ze 70. let. Diváckou popularitu mu přinesl také seriál Panoptikum města pražského (1986).

Antonín Moskalyk režíroval slavné Četnické humoresky.
Antonín Moskalyk režíroval slavné Četnické humoresky.

Moskalyk zemřel v 75 letech v brněnském Masarykově onkologickém ústavu. Podlehl celkovému vyčerpání a selhání organismu.

Zdroj: ČTK, David Sedlecký (Wikipedia), Facebook