Bohémské bary proměnily neznámou budapešťskou čtvrť v ostrov kreativity a jsou místem, které si při návštěvě maďarské metropole rozhodně nesmíte nechat ujít.

Z trosek Budapešti se zrodila ikona. Není to sice národní muzeum či galerie s luxusním uměním, ale budapešťské ‚ruin bary‘ jsou momentálně jednou z nejlákavějších místních destinací. Mě do nich zavedla maďarská kamarádka a představila mi zajímavý svět, o kterém se (zatím) v turistických průvodcích nedočtete.

szimpla kert

Ještě před patnácti lety se místní Židovské čtvrti lidé spíše vyhýbali, opuštěné budovy stály jako připomínka druhé světové války. To se změnilo, když si mladý podnikatel Ábel Zsendovits pronajal v roce 2002 prázdnou ruinu a pojmenoval ji Szimpla (znamenající simple=jednoduchý). Ze Szimply se stalo „to“ místo, kde se začali setkávat umělci, DJové a kreativně založení lidé.

Čtvrť, která byla dříve městem duchů uprostřed centra, najednou ožila. Místní navštěvují ruin bary už více jak dekádu, teď je začínají objevovat i turisté. Kromě ruin barů najdete ve čtvrti nejrůznější butiky, kavárny, pouliční bufety a přes 250 barů, z nichž kolem třiceti patří ke slavným ruin barům.

szimpla1

Szimpla Kert je umístěný ve 130 let staré nemovitosti. Fasáda zůstala nezměněná, s naštípnutými cihlami a omítkou, zdobenými mini balkony a původními okny. Uvnitř najdete svět, složený z tajemných pokojů a pečlivě vytvořených instalací.

„Lidé se tady cítí jako v Alence v říši divů,“ popisuje místo majitel Zsendovits. Návštěvníci můžou psát na zdi, přinést své vlastní umění a nábytek. Zsendovits zmiňuje, že Szimpla je součást komunity.

szimpla2

Úspěch Szimply inspiroval další nadšence a počet ruin barů ve staré Židovské čtvrti se mnohonásobně rozrostl. Jedním z nejnavštěvovanějších a nejoblíbenějších míst je bezpochyby Instant. Bar a zároveň taneční klub má na Facebooku více než 180 tisíc fanoušků a rozhodně nepatří k zástupu uniformních diskoték, kde od začátku víte, co vás čeká. Instant má 4 taneční parkety a místo pro více než 1300 hudebních nadšenců, kteří si tady můžou užít všechno od drum-and-bass, dubstepu, slam poetry po divadelní představení a akustické koncerty.

instant3

Instant původně začal jako squat party, později majitelé navázali spolupráci s umělci, sochaři a grafickými designéry a vytvořili unikátní prostředí. Design mění každé dva roky, momentálně nabízejí návštěvníkům ‚lesní téma‘.

instant1

Budapešťské ruin bary bezpochyby přispěly k rozvoji místní umělecké scény a pomáhají umělcům se prezentovat. Navštivte je taky a užijte si neopakovatelnou atmosféru.

Foto: Facebook