Dale Partridge, autor bestselleru People over profit radí, jak z prospaného rána udělat kreativní. Vyzkoušejte jeho tipy.

Za ráno považuje Partridge první dvě hodiny po probuzení. Průměrný člověk zažije zhruba 50 tisíc takových hodin v jeho dospělém životě. Zatímco většina lidí využívá tento čas, aby se probrala a vplula do nového dne, Partridge si osvojil schopnost přeměnit tyto hodiny ve stroj produktivity.

Pamatujte, že cílem produktivity je svoboda, ne úspěch či zisk. Je to o ovládnutí vašeho času tak efektivně, že zbytek hodin můžete strávit děláním toho, co opravdu milujete.

inspiration-1103286_1280

Náš čas je naše největší přednost. Nemůžeme si ho vydělat ani koupit více, pokaždé nám utíká. A je také základem všech skvělých zážitků.

Tak jak na to? Tady je 5 kroků pro neuvěřitelně produktivní ráno.

1) 10 minut přípravy před spaním

Partridge uléhá do postele mezi půl jedenáctou a půlnocí, sedm dní v týdnu. Než ale dopadne na polštář, napíše si úkoly, které chce následující den stihnout. Nepoužívá pro to aplikace, ale obyčejný zápisník. Napřed napíše datum a vše, na co si dokáže vzpomenout (včetně položek, které nedokončil z předchozího seznamu). Dále ke každé úloze přidá číslo, představující její důležitost. Potom vypne světla. Žádná televize, žádný telefon.

morning-1092771_1920

2) 10 minut strečinku

Od chvíle, kdy se probudíte, začíná herní čas. Neznamená to ale, že musíte hned otevřít Instagram nebo e-maily. Partridge po probuzení projde pár základních strečinkových cviků na podlaze vedle své postele. Zkuste to taky, soustřeďte se na svůj dech. Až pak napochodujte ke svému telefonu a odstartuje den.

yoga-1146277_1920

3) Odměňte se jídlem

Položka č. 1 na vašem listu bude pravděpodobně pořádná fuška. Taková, která se vám asi nechce vůbec dělat, rozhodně ne deset minut po probuzení. Právě proto byste ji ale měli udělat. Stejně jako Partridge. Pokud ji neudělá, nemůže se najíst. Nedovolí si nasnídat se dokud se nevypořádá se svým prvním úkolem. Někdy mu to trvá patnáct minut, někdy hodinu, ale překoná se a za odměnu si připraví výborné zdravé jídlo.

4) Rychlé, zdravé jídlo

Pokud chcete být produktivní, nemáte čas na půlhodinovou snídani. Zároveň ale úspěch nic neznamená, pokud nejste zdraví. Nakupte banány, organickou ovesnou kaši, připravte rychlá vajíčka anebo si dejte rychlé smoothie. Při snídani můžete rovnou přemýšlet o další položce na vašem listu.

poached-eggs-on-toast-739401_1920

5) Čas soustředění

Partridge stráví následujících 30 – 60 minut ze svého rána na klidném místě, kde se může soustředit. Žádné vyrušování, telefon je v režimu letadlo. E-mail není priorita, pokud tedy není na vašem listu. Během tohoto času stihnete dvě až tři naplánované kritické položky. Pak si dejte půl hodiny pauzu.

Je důležité zmínit, že Partridge přestává definitivně pracovat každý den v šest hodin odpoledne, ať se děje cokoliv. Práce končí v šest. Dovolí vám to ohlédnout se zpět za prožitým dnem a začít se soustředit na vaši rodinu či přátele. V tu chvíli si můžete říct „stálo to za to“.

cards-1076921_1920

Produktivita bez zdravých vztahů není k ničemu. Úspěch v práci bez silného domácího zázemí je k ničemu. Jak radí Dale Partridge, využijte svůj čas ke skvělým věcem, ale nikdy nebuďte natolik zaneprázdnění vyděláváním si na živobytí, že si přestanete vytvářet život.

Zdroj: The Daily Positive, Pixabay