V Praze včera začal festival íránských filmů, který se uskuteční v kinech Světozor, Bio Oko a poprvé i v Lucerně. Potrvá do 17. ledna a bude od 19. do 20. ledna pokračovat v brněnském kině Scala a koncem měsíce i v Bratislavě.

Festival zahájil snímek What’s the Time in Your World? (Kolik je hodin ve tvém světě?) režiséra Safi Yazdiana s Leilou Hatami a Ali Mosaffou v hlavních rolích. V soutěžní sekci celovečerních filmů nebude chybět mnohovrstevnatá mozaika života ze současného života v Íránu Taxi Teherán režiséra Džafara Panahího, který získal hlavní cenu na Berlinale 2015. Za pozornost stojí i první česko-íránský koprodukční snímek Obyčejný člověk, který bude uveden do české distribuce.

Festival zahájil snímek "What's the time in your world?"
Festival zahájil snímek „What’s the time in your world?“

Závěrečný snímek s názvem Rukopisy nehoří, je vítězem ceny FIPRESCI v Cannes. Zároveň jde o nejprovokativnější film současné íránské kinematografie, který se zabývá šokující tematikou íránské tajné služby.

Filmovými událostmi nabitý festivalový program doplní i několik akcí v rámci doprovodného programu. Na své si přijdou milovníci výtvarného umění, od 12. do 30. ledna bude v pražské galerii Langhans – centru Člověka v tísni vystavovat íránská malířka Elham Parsian. 14. ledna proběhne koncert v Royalu, kde zahrají íránští hudebníci Shanbehzadeh Ensemble, kteří mimo jiné vystupovali v pařížském Louvru. Do Bia Oko se 15. ledna vrátí Večer afghánského filmu, v rámci kterého budou promítnuty dva nejvýraznější filmy této kinematografie. V kině Lucerna se 16. ledna diváci mohou těšit na představení česko-íránských koprodukcí, které vznikly i díky industry programu, který probíhá paralelně s Festivalem íránských filmů.

Čestný host festivalu, afghánský režisér Siddiq Barmak.
Čestný host festivalu, afghánský režisér Siddiq Barmak.

Letošní festival má i hvězdného hosta. Pozvání do poroty totiž přijal Siddiq Barmak, afghánský režisér a držitel Zlatého glóbu za nejlepší cizojazyčný film Osama.

Zdroj: ČTK, Facebook