Nedávno internetem kolovaly nabídky na levné letenky do Japonska. Pokud jste jednu takovou ulovili, přečtěte si, co na dálném východě rozhodně nedělat.

 1. Přežeňte neformální úklon

Zhruba patnácti stupňový úhel je vhodný pro všechny neformální poklony. Není nutné pokleknout a odřít si čelo o chodník, když vám někdo pouze podá balení kapesníků na ulici.

 1. Pochlubte se tetováním v „onsenu“.

Onsen je japonský horký pramen, páchnoucí po horkých vejcích, jako to tak obvykle horké prameny dělají. Chcete si užít chvíli relaxování ve vařících lázních? Než tak uděláte, ujistěte se, že jste své tetování přelepili náplastí a dobře zakryli nebo si vás místní spletou s šéfem zločineckého gangu a donutí vás lázně opustit.

Onsen, tradiční japonské horké prameny si užijete zejména, když zakryjete svá tetování.
Onsen, tradiční japonské horké prameny si užijete zejména, když zakryjete svá tetování.
 1. Zapíchněte své hůlky shora do jídla

Jíte misku rýže a hovězího, nejste na pohřbu.

 1. Zaměňte japonské slabiky při flirtování

Hledáte zábavu na sobotní večer? Buďte opatrní, ať řeknete své nastávající, že je kawaii (roztomilá) nebo kirei (krásná) a nezaměníte to za kowai (strašidelná) a kirai (nenávidět).

 1. Nechte v restauraci dýško

Při večeření v restauraci nechte ze slušnosti dýško v rozmezí 0 % a 0 %. Vše ostatní je pro Japonce urážkou.

Vychutnejte si sushi, ale nenechávejte za něj žádné dýško.
Vychutnejte si sushi, ale nenechávejte za něj žádné dýško.
 1. Zneužijte tlačítka na moderní toaletě

Buďte opatrní a neexperimentujte příliš s mnohačetnými tlačítky na moderním japonském záchodě. Nikdo nemá rád náhlý proud vlažné tekutiny mířící do své mašiny na peníze, doprovázený tichým hlasem zpívajícím Auld Lang Syne.

 1. Usaďte se špatně na tradiční toaletě

Otočte se ke zdi a zvolte správný úhel při používání „dřepovací“ toalety. Mířit musíte do porcelánové mísy, ne na zem.

 1. Nechte své papuče doma

Pokud jste štědře obdaření, co se velikosti nohou týče a plánujete navštívit místo, které zakazuje kombinaci křehkého tatami a zablácených conversek, je záhodno si sbalit svou vlastní obuv, kterou můžete nosit uvnitř budov. Většina japonských zázemí sice nabízí náhradní papuče, zkuste do nich ale vmáčknout svoji nohu o velikosti 46.

Japonsko je krásná země. Užijte si její návštěvu bez zbytečných trapasů.
Japonsko je krásná země. Užijte si její návštěvu bez zbytečných trapasů.
 1. Zapomeňte si sundat papuče na toaletu při odchodu z koupelny

Vaši spolustolovníci určitě netouží po bakteriemi prolezlých plastových nazouvácích nikde poblíž jejich vynikajícího sushi.

 1. Telefonujte ve vlaku

Rozhodnutí, že zavoláte tetě Gladys, abyste jí poreferovali, jak skvěle jste strávili čas v Tokijském Disneylandu během vaší cesty vlakem, je špatné. Nechte své vyčerpané spolucestující odpočinout, přečtěte si mangu nebo koukejte z okna.

 1. Odmítněte náhodné nabídky ovoce od cizích lidí

Když vám malá postarší paní nabídne zdarma košík jablek, velice pravděpodobně se vás nesnaží otrávit, aby vás pak mohla okrást, ale pouze představuje tradiční japonskou pohostinnost. Odmítnutí je neslušné, zakousněte se do jablka a vychutnejte si ho. Třeba vás vážně neokrade.

Zdroj: Matadornetwork, Wikipedia, Pixabay