Mnoho lidí si myslí, že vztahy na dálku nemohou nikdy fungovat. Možná se to nebude zdát vaší rodině, nebo vás od něj budou odrazovat vaši přátelé, protože se bojí, že si akorát zlomíte srdce.

Nikdo neříká, že to bude snadné. Velká vzdálenost totiž dělá některé věci těžší a problémy daleko větší. Všechno může být mnohem komplikovanější a hlavně se můžete cítit osamělí a smutní v časech, které nebudete moci trávit se svou drahou polovičkou. Přesto existuje řada důkazů, že vztahy na dálku fungovat mohou a rozhodně tomu pomáhá i dnešní vyspělá doba, kdy nejsme závislí na klasických dopisech, ale naopak díky vyspělým technologiím si můžeme se svou láskou kdykoliv zaskypovat nebo si posílat fotky z míst, kde se právě nacházíme, ať si trochu přiblížíme, jak se právě máme a cítíme.

Velká vzdálenost nám ale také pomáhá vážit si věcí, které jsou v normálním vztahu brzy opomíjeny a nejsou pro nás nijak významné. Třeba držení za ruku, večeře u společného stolu nebo cítění vůně naší drahé polovičky. Ve vztahu na dálku tyto maličkosti znamenají tak moc… Takže si jich mnohem více vážíme a užíváme a vlastně se pokaždé, když svou lásku vidíme, znovu zamilováváme. Vážíme si společných chvil a proto je nechceme strávit hádkou. Snažíme se problémy řešit rychle a efektivně, nejsme dlouho naštvaní. Zkrátka čas je pro nás prioritou a nechceme ho promrhat.

Vztah na dálku může být hodně náročný, ale má také řadu výhod a překvapivých momentů. Přinášíme vám 20 jednoduchých tipů, které vám pomohou udržet vztah na dálku zdravý, hravý a zábavný tak, aby dobře fungoval.

Sunset, sandy beach, a loving couple walks embraced on the deserted beach at sunset during a day at the beach on vacation.

1. Vyhýbejte se přehnaným reakcím

Není dobré být na toho druhého stále přilepený a chovat se majetnicky. Každý jste samostatná jednotka, na to nezapomínejte. Nemusíte spolu komunikovat 12 hodin denně, abyste vztah udrželi. Mnoho párů si myslelo, že musí vzdálenost vyvážit svou snahou a komunikací na dálku. To ale není pravda a naopak to může situaci jen zhoršit. Brzy vás to oba totiž přestane bavit. Takže nezapomeňte, méně je někdy více.

2. Berte to jako příležitost

„Když spolu chcete žít, musíte se nejdříve naučit žít od sebe.“

Vnímejte svůj vztah jako cestu, na které se oba zatím učíte. Vnímejte tuto cestu jako zkoušku vaší lásky. Jak říká čínské přísloví: „Pravé zlato se nebojí zkoušky ohněm.“ Místo toho, abyste vztah na dálku vnímali jako faktor, který vás od sebe odděluje, měli byste této zkušenosti věřit a vzít si z ní co nejvíce. Může vás to k sobě naopak akorát ještě více připoutat.

„Budu tu raději vždy pro tebe, i když s tebou nebudu  fyzicky, než abych byla s tebou fyzicky, ale ve skutečnosti bych od tebe byla na míle vzdálená.“ – Emma, seriál Glee, Season 4

 

3. Nastavte si základní pravidla, která budou odpovídat vašim očekáváním

Musíte mít oba jasno v tom, co od vztahu a jeden od druhého očekáváte. Nastavte si nějaká základní pravidla, aby vaše činy toho druhého nikdy nepřekvapily. Jste tu pouze vy dva? Nebo je ok, aby vaše polovička chodila na rande s někým jiným? Co je ještě v pořádku a co už je za hranicí? Je lepší být k sobě upřímní, než pak být nepříjemně překvapen.

long-distance-relationship-korean-couple-photo-collage-half-shiniart-b

4. Komunikujte pravidelně a kreativně

Každý den si řekněte dobré ráno a dobrou noc. Informujte se navzájem o tom, co právě děláte nebo se dělat chystáte. Posílejte si obrázky, nahrávky, fotky, videa… Prostě se přibližte realitě. Když se budete oba trochu snažit, ucítíte, že si nejste lhostejní. A potěší vás, když na vás vaše láska myslí i v momentě, kdy to nejméně čekáte. Třeba když máte zrovna pracovní schůzku nebo jedete autobusem…

5. Mluvte spolu neslušně

Sexuální napětí je bezpochyb velmi důležitým faktorem mezi partnery. Sexuální touha je jako lepidlo, které drží obě strany při sobě. Sex není pouze biologickou potřebou, ale také potřebou emocionální. Udržujte mezi sebou napětí posíláním žhavých zpráv s provokativními popisky a ilustračními fotkami.

6. Vyhýbejte se nebezpečným situacím

Pokud víte, že se vaší partnerce/partnerovi nelíbí, že jdete na party, kde budete se svými přáteli pít dlouho do noci, tak byste to buď neměli vůbec dělat, nebo byste měli toho druhého s dostatečným předstihem na tento fakt upozornit a ujistit ho, že všechno bude v pořádku. Nebuďte lhostejní ohledně toho, jak se váš partner v této situaci cítí. Pokud budete, ten druhý bude ještě více smutný, nejistý a žárlivý. Nezapomeňte, že váš partner je závislý pouze na tom, co mu řeknete, takže mu nezbývá nic jiného, než tomu věřit. To ho ale nestaví do moc příjemné pozice. A věřte, že pokud se jednou spálí, bude pro něj hodně těžké vám znovu věřit.

Také asi nebude nejlepší nápad vyrazit si po práci na skleničku s kolegou/šéfem, která/ý po vás delší dobu jede a vaše polovička o tom navíc moc dobře ví. Také nechoďte natajno ven se svými bývalými partnery a pokud je taková schůzka nutná, dobře o tom svou polovičku informujte.

7. Dělejte věci „spolu“

A může to být cokoliv. Hrajte spolu online hry, sledujte dokumenty na Youtube, zpívejte si na Skypu, když ten druhý hraje na kytaru. Zkrátka cokoliv. Je nejlepší být hodně kreativní a co nejvíc spontánní.

Intimate moments for this couple

8. Dělejte věci podobně

Doporučujte si navzájem oblíbené filmy, knížky, písničky a bavte se o aktuálním dění ve světě. Dělání společných či podobných aktivit vás sblíží a navíc si budete mít o čem vykládat. I když spolu nejste fyzicky, pomůže vám to sdílet důležité části vašeho dne.

9. Navštěvujte se navzájem

Vzájemné návštěvy jsou tím nejlepším na vztahu na dálku. Po dlouhých dnech čekání a osamocených nocích budete konečně zase spolu. Ze začátku to možná bude zvláštní, ale pak se nebudete moci jeden druhého nabažit. Pokud potřebujete osobně řešit nějaký problém, rozhodně s ním nezačínejte hned na začátku společného pobytu, ale ani si ho nenechávejte na konec. Nechcete se přece loučit naštvaní jeden na druhého.

10. Mějte společný cíl

Čeho chceme na konci dne dosáhnout? Jak dlouho budeme od sebe? Jaká je naše společná budoucnost? To jsou sice nepříjemné, ale velmi důležité otázky, kterým se nesmíte vyhýbat. Pravdou je, že žádný pár nemůže být ve vztahu na dálku navždy. Každý se musíme jednou usadit a to je i to, po čem naše srdce v takovém vztahu neustále touží.

Vytvořte si tedy společný plán. Rozvrhněte si, kdy spolu budete a kdy ne. Je důležité vědět, kdy se můžete na svou polovičku zase těšit. Je důležité, aby váš cíl byl stejný. I když nejste na stejném místě, možná ani ve stejném časovém pásu, musíte stále společně pracovat na tom, abyste se oba ubírali stejným, správným směrem. Za budoucností, ve které se vyskytujete oba dva.

Happy couple taking selfie photo with selfie stick on the beach

11. Užívejte si čas, kdy jste sami – sami se sebou, se svou rodinou a přáteli

Jste sami, ale nejste samotní. Tedy pokud se tak nechcete cítit. Máte kolem sebe kromě svého partnera řadu dalších lidí, kteří vás mají rádi. Třeba svou rodinu a přátele. Když nejste se svou láskou, užívejte si volného času a využijte ho na maximum. A nezapomeňte taky na sebe.

12. Buďte k sobě upřímní

Komunikujte spolu. Bavte se o svých obavách, nejistotách, pocitech, žárlivosti, zkrátka o všem. Je důležité, abyste o sobě navzájem věděli, jak se cítíte. Pokud se budete snažit své emoce skrývat, nemůžete se potom divit, že vás ten druhý nechápe. A nakonec stejně všechna pravda vypluje na povrch. Nic před sebou neskrývejte. Ani negativa, ani pozitiva. A nesnažte se se svými problémy sami vyrovnat. Tajnosti jsou v každém vztahu tím největším zabijákem. Na druhou stranu se ale také vzájemně ptejte, jak se cítíte, co vás trápí a z čeho máte radost. Zajímejte se a sdílejte.

13. Znejte svůj časový harmonogram

Je fajn vědět, kdy ten druhý nemá čas a kdy ho má až moc. Podle toho můžete naplánovat svou komunikaci, volání přes Skype nebo cokoliv jiného. A taky budete vědět, kdy není zrovna dobré svou lásku rušit. Podpořte se navzájem před důležitými pohovory, zkouškami, setkáními. A radujte se ze skvělých okamžiků.

14. Sledujte navzájem své aktivity na sociálních sítích

Lajkujte navzájem své fotky na Facebooku a Instagramu, tweetujte si, označujte se na fotkách. Projevte zájem o toho druhého i před ostatními přáteli.

couple-955926_1280

15. Dejte si navzájem nějakou věc, která vám bude toho druhého neustále připomínat

Neuvěříte, jakou sílu má darovaný plyšák, polštář nebo hrneček. Když vám bude smutno, jednoduše se přitisknete k věci, kterou jste dostali od své lásky, a hned se budete cítit lépe. Dejte si třeba CDčko s vaším oblíbeným playlistem nebo spěte v tričku vašeho přítele. Proč nám tyto drobnosti tak hrají do karet? Protože se snažíme naše pěkné vzpomínky upnout k nejakému předmětu. Věříme totiž, že když selže naše mysl, tyto fyzické předměty nám naše vzpomínky zase pomohou si je vybavit.

16. Používejte dobrou mobilní aplikaci pro vaši komunikaci

Tento bod je velmi důležutý, protože psaní je asi nejčastější forma komunikace, kterou budete využívat. Stáhněte si Viber nebo Watsapp, aplikace v mobilu jsou přece jen osobnější než email nebo Messenger na Facebooku. A také bezpečnější pro sdílení žhavých fotek a videí 😉

17. Posílejte si dárky i na dálku

V dnešní době je tak jednoduché i na dálku někoho obdarovat. Objednejte své přítelkyni zásilku květin, i když ona je zrovna v Praze a vy v New Yorku. Se zásilkovými službami se doslova roztrhl pytel, takže to určitě nebude problém realizovat. To stejné platí pro objednávku doslova čehokoliv z internetu. Nezapomínejte na vaše výročí, Valentýna, první máj, svátky a narozeniny. Jistě ale potěší dáreček i jen tak.

couple-731890_1280

18. Buďte pozitivní

Ano, už jsme to řekli na začátku. Vztah na dálku je náročný. Když ale budete propadat smutku a depresím, že to nezvládnete, moc si tím nepomůžete a vaší lásce také ne. Snažte se být co nejvíce pozitivní a právě tyto cíle, o kterých v článku píšeme, vám tyto chvíle usnadní. Je ale pravda, že se občasným splínům či neshodám asi nevyhnete. Je ale potřeba je vnímat jako součást každého vztahu, tedy i toho, který je na dálku.

19. Informujte toho druhého o tom, jak se mají vaši přátelé a rodina

Proč? Protože drby jsou další věcí, která udrží váš vztah zábavný a rozšíří tak témata, o kterých se můžete bavit.

20. Volejte si, kdy jen to bude možné

Díky za vymoženosti dnešní doby! Kdykoliv to půjde, volejte si. Je to totiž mnohem příjemnější, když jeden druhého vidíte a slyšíte. Zprávy či nahrávky mohou být časem pěkně otravné. Navíc, když vy máte zrovna spoustu času a chcete si povídat, ten druhý má možná zrovna hodně věcí na práci a vy pak budete smutní, že s vámi nesdílí své city a emoce. Je lepší se domluvit na určitém čase, kdy si budete každý den, nebo každý druhý den skypovat. Uvidíte, že najednou problémy zmizí a všechno bude zase v pořádku.

Zdroj: lifehack.org

Komentáře obsahující útoky na třetí osoby, linky na externí zdroje (URL) a taky komentáře neobsahující názor k tématu článku nebudou publikovány. Děkujeme za pochopení a přejeme plodné diskuze.

« REKLAMA »