Jen málokterý český seriál rozpoutal po listopadu 1989 tak vášnivé diskuse a vzbudil takovou vlnu rozhořčení jako 30 případů majora Zemana. Dílo režiséra Jiřího Sequense je totiž prodchnuté komunistickou ideologií a dodnes může sloužit jako názorná ukázka propagandy.

Seriál ostatně vznikl k příležitosti 30. výročí vzniku Sboru národní bezpečnosti (SNB) a příslušníci komunistické policie měli velký vliv na psaní scénáře. Ukázkový díl seriálu se obrazovkách objevil už v dubnu 1975, pravidelné vysílání začalo před 40 lety, 11. ledna 1976.

Hned v prvním dílu se divák seznámí s hlavní postavou mladého člena SNB Jana Zemana, jemuž dodal osobitost Vladimír Brabec. V průběhu třicetidílné série se mladý ambiciózní policista vypracuje až na eso pražské kriminálky, kromě klasických zločinů se potýká také s politickými oponenty. Příhody zobrazované v seriálových příbězích zrcadlí komunistickou ideologii, okolnostem a událostem z roku 1968 jsou věnovány dokonce tři díly.

V mnoha částech dnes opět populárního seriálu je patrné vyřizování účtů mezi scénáristy, ale také pracovníky rozvědky nebo tiskového oboru federálního ministerstva vnitra a ideovými nepřáteli komunistické strany. Negativně jsou v epizodách líčeni příznivci alternativních kultur, katolická církev nebo agenti tajných služeb, kteří ohrožovali poúnorové Československo.

Major Zeman má dodnes řadu fanoušků, kteří poukazují na jeho údajné filmové kvality a zároveň se pokoušejí snižovat význam ideologického podbarvení seriálu. Jejich snahy o vyvracení přítomnosti ideologie však vycházejí víceméně naprázdno, neboť účelové ohýbání dějin se vyskytuje jak v dílech s jednoznačně politickou tématikou, tak v epizodách, jejichž námět se může zdát na první pohled ideologického obsahu prostý.

Právě kvůli ideologickému ovlivnění nebyl seriál po roce 1989 dlouho reprizován, Česká televize jej do programu zařadila až v roce 1999. Uvedení doplnila vysvětlujícími dokumenty a besedami, přesto ale sklidila kritiku od jednotlivců i organizací v čele s Konfederací politických vězňů. Pozdější reprízy – vesměs na komerčních televizích – už ale takovou pozornost nepřitáhly, své diváky si ale našly. Seriál také, podobně jako řada dalších předlistopadových děl, vyšel úspěšně i na DVD.

Zdroj: ČTK

Foto: en.wikipedia.org