Supporters of British comedy group Monty Python perform their skills during the International Silly Walk Day in Brno, Czech Republic. More than 100 fans in costumes presented the Silly Walk, based on a sketch from the Monty Python troupe. (Radek Mica/Getty Images)

Příznivci britské komediální skupiny Monty Python oslavili 7. ledna v centru Brna populární Mezinárodní den švihlé chůze, v angličtině známý jako „silly walk.“

Výše zmíněná populární „chůze“ se poprvé objevila v šedesátých letech v populárním britském komediálním seriálu Monty Pythonův létající cirkus, kde ji nezapomenutelným způsobem, na stejnojmenném „Ministerstvu švihlé schůze“ předvedl herec John Cleese. S účastí 145 lidí se pochod letos konal v Brně již popáté.

„Ve srovnání s loňskem se počet účastníků zdvojnásobil. Nejvíce nás těší, že si naší akce všimli samotní členové skupiny Monty Python a prostřednictvím sociálních sítí se akce rozšířila i do světa,“ řekl ČTK pořadatel akce, Adam Jandora.

Mezinárodní den švihlé chůze oslavili i v dalších zemích, nevyjímaje města jako australské Melbourne, americké Salt Like City nebo makedonské Skopje. „Před lety jsme na internetu narazili na zmínku o tom, že datum Mezinárodní den švihlé chůze je stanoveno na 7. ledna. Jak jsme se sami v loňském roce dozvěděli  od samotné manažerky skupiny Monty Python, nikdo popravdě neví proč,“ přiznává Jandora.

en.wikipedia.org

Monthy Pythonův létající cirkus (angl.Monthy Python Flying Circus) je dílem britské parodistické a satirické skupiny. Jejich prvotním počinem se stala série humorných skečů, které se v letech 1969 – 1974 pravidelně objevovaly na britské televizní stanici BBC. Členové satirické skupiny, kteří se vyznačovali absurdním a ojedinělým humorem, slavili úspěch, na který navázali celovečerními filmy jakými byly: Svatý Grál, Život Briana nebo Smysl života. Tvůrci scénáře ve svých dílech rovněž sami vystupovali.

Zatím poslední živé vystoupení této, bohužel ne již kompletní, skupiny, se konalo v roce 2014 v Londýně a bylo beznadějně vyprodáno, což svědčí o tom, že břitký/ britský a inteligentní humor, vlastní například seriálu „Jistě pane ministře“ a „Jistě pane premiére“, má i v dnešní době mnoho příznivců.

 

Zdroj: ČTK

Zdroj fotografie: darkroom.baltimoresun.com, en.wikipedia.org