Přehled událostí uplynulého roku jasně ukazuje, že žijeme v poměrně pochmurných časech. Ale ženská móda – alespoň podle toho, co naznačily loňské přehlídky na letošní rok – bude podstatně rozjásanější. Mnozí návrháři se rozhodli pro doslova duhovou záři, kdy proužky v různých variacích použili prakticky na cokoli, od pletenin až po boty na jehlových podpatcích.

U Sonii Rykiel, kde jsou duhové i jiné proužky stálicí už od konce 60. let, je umělecká ředitelka Julie de Libranová oživila v hranatých sakách a na minišatech.

Londýnský návrhář Jonathan Anderson vytvořil duhované pleteniny na šaty pro svou značku J.W. Anderson, zatímco Karl Lagerfeld poslal po předváděcím molu značky Chanel oblečky inspirované infantilně skotačivým hudebním K-popem.

Zatím je sice brzy na definitivní soudy, ale zdá se, že na ten správný druh duhy ženy reagují pozitivně. Například Gucciho kašmírovo-vlněný svetr se v elektronickém obchodě Matches Fashion rychle vyprodal.

Jeho úspěch může znamenat, že se kreativní ředitel Alessandro Michele rozhodl správně, když zvolil poněkud tlumenější variaci barev, než tradiční duhovou paletu. Takže je jeho pulovr přijatelnější variantou duhového trendu než jásavější kreace. Mezi ty patří například duhou zdobené kožené kabelky Anyi Hindmarchové, stejně jako její kožené nálepky, které jsou určené k připevnění na pouzdro na mobil, jinou kabelku nebo jakýkoli kousek oděvu či doplněk, který bude nositelka chtít rozzářit.

„Duhami jsem doslova posedlá,“ řekla Hindmarchová, kterou citoval zpravodajský server The Wall Street Journal. „A taky pevně věřím, že vás může móda přimět k úsměvu a vylepšit vám náladu,“ dodala.

F. Martin Ramin/The Wall Street Journal, Styling by Anne Cardenas Rainbow Shoe Aquazzura Published Credit: F. Martin Ramin/The Wall Street Journal, Styling by Anne Cardenas

Tato britská návrhářka svou zálibu v duze zahájila už v dětství, kdy si na školní sešity lepila duhové nálepky, aby je odlišila od uniformního moře všech ostatních. Varuje nicméně, že tento trend je nutné pečlivě vyvážit, aby nepůsobil kýčovitě.

Také de Libranová potvrzuje, že pro duhové vzory platí víc než pro cokoli jiného imperativ uměřenosti. „Je to výzva, aby působily nóbl a šik,“ řekla. „Musíte je něčím trochu zklidnit, aby působily opravdově, ne jako nějaký módní žertík.“

BN-LW392_RAINBO_12H_20151228115620

Sama toho dosáhla tím, že rozbila linky jasných barev černými proužky. A aby sílu barevných kousků utlumila ještě trochu víc, doplnila duhová saka běžnými kousky oděvů, jako jsou džínsy a sportovněji laděné šaty.

New York 7. ledna (ČTK/The Wall Street Journal)

Foto: wsj.com