Přelom roku přinesl do německých knihkupectví nečekaný zlom, který naprosto prolomil dlouhodobou tradici a etiku tamějších prodejen s knihami. O co se jedná? Bavorské vládě vypršela na konci roku 2015 vlastnická práva na antisemitský psaný počin Adolfa Hitlera a proto si teď budou zájemci moci nově jeho dílo Mein Kampf kdekoliv v obchodě s knihami koupit.

7751170792_ca6835dab6_o

Jak je to vlastně možné? Bavorská vláda totiž využívala svá vlastnická práva na jmenovanou knihu tak, že ji zakazovala kdekoliv a jakkoliv rozšiřovat či prodávat. Tím, že jí ale tato práva vypršela, se tak dostává jedna z nejočerňovanějších knih historie opět na prodejní pulty. Zakázaná kniha ale vyjde v upravené podobě, a to konkrétně s komentáři historiků, které vyjdou celkově na více stránek než samotný obsah knihy.

images

V obchodech by se spis Mein Kampf měl objevit koncem týdne, ale nenajdeme ho přímo ve výkladech. Celkově je hysterie kolem Hitlerovy knihy ale spíš úsměvná. Dosud jsme totiž v jiných státech mohli knihu bez problémů a dokonce i bez historických doprovodných komentářů snadno koupit a navíc, když si uvědomíme, jaké rasistické a jiné hrůzy se člověk dočte třeba na internetu, je zbytečné nějaké dílo, i když z rukou „veleautora“, s takovými komentáři srovnávat. Často totiž sahají mnohem dál za hranice etiky a akceptovatelnosti, než nějaký Mein Kampf. A pokud je řeč o obsahu samotné knihy, není de facto moc o co stát. Nic nového nebo šokujícího se v ní totiž nedočteme a navíc nás nemile překvapí časté gramatické a stylistické chyby, které v ní autor ponechal.

Adolf Hitler, leader of the National Socialists, emerges from the party's Munich headquarters on December 5, 1931. Hitler predicted his Nazi party would one day control Germany. (AP Photo)

Dílo Mei Kampf, tedy v překladu z němčiny Můj boj, napsal Adolf Hitler během svého pobytu ve vězení, kde si odpykával trest za nelegální puč proti říšské vládě v roce 1923. Obsahuje různé autobiografické, antisemické a také politické názory. Zmiňuje například nadřazenost některých lidských ras nad jinými. První svazek byl vydán v roce 1925 a druhý o rok později. Sám autor tvrdil, že knihu napsal jen pro Němce, věřil totiž, že on má poslání napravit nespravedlnost z Versaillské smlouvy a pozvednout německý národ zpět k moci. Proto nesouhlasil s překladem díla do jiných jazyků.

Komentáře obsahující útoky na třetí osoby, linky na externí zdroje (URL) a taky komentáře neobsahující názor k tématu článku nebudou publikovány. Děkujeme za pochopení a přejeme plodné diskuze.

« REKLAMA »