Pamatuji si to, jako by to bylo včera. Nedočkavá před televizní obrazovkou, v ruce momentálně nejoblíbenějšího plyšáka a po ruce určitě nějaké sladkosti. Za chvíli zase přijdou Jů a Hele, těšila jsem se!

A těšili se na ně i mnohem starší generace dětí. Jů a Hele už totiž vysílají od 4. ledna 1981. Tehdy se v Československé televizi poprvé objevila dvojice plyšových postaviček, která si získala oblibu u všech dětí.

Jů a Hele uváděli jako moderátoři pořadu Studio Kamarád každou neděli pohádky a řešili s dětmi nejrůznější problémy. Jejich vznik byl inspirován světově proslulými pořady The Muppet Show a Sezamová ulice.

Podobu zeleného Jů a oranžového Hele vymyslel kreslíř a výtvarník Stanislav Holý, hlasy jim propůjčili legendární Jiří Lábus a Milan Neděla, kterého později vystřídal Ota Jirák. Ačkoliv už jsem nějaký ten pátek Jů a Hele neviděla, jejich hlasy si dokážu vybavit hned.

Studio Kamarád tehdy slavilo obrovský a dlouhotrvající úspěch. Koncem osmdesátých let se ale postavičky na čas z obrazovek Československé televize vytratily. Po ukončení vysílání Studia Kamarád našly útočiště třeba v pořadech Ahoj, děti, Jůhele neděle a Hřiště 7. A od roku 2011 se vrátily na obrazovky se svým mateřským Studiem Kamarád.