Lvíče, malý orangutan nebo snad slůně? Ani jedno. Prvním mládětem roku 2016 v pražské zoo se stala želva tuniská. Tři sourozenci želvičky se vylíhli ještě v závěru minulého roku, ale to poslední si dalo na čas.

„Sourozenci prvního letošního mláděte se líhli průběžně od 27. prosince,“ sdělil kurátor plazů pražské zoo Petr Velenský. Poslední želvička ze čtyř vajec snesených 17. října vykoukla na svět sice také již před koncem starého roku, ale zcela se vylíhla až na začátku nového.

Jaké bude v Zoo Praha první mládě roku 2016, tušil její ředitel Miroslav Bobek prý už 31. prosince. „Při silvestrovské pochůzce mi Petr Velenský ukázal líhnoucí se vejce želvy tuniské. Vykukovala z něj malá želvička, ale ještě mělo mnoho hodin trvat, než rozláme skořápku a její zbytky opustí,“ píše Bobek na svém Facebookovém profilu.

terrapin-411853_1920

Jak dále ve svém příspěvku ředitel pokračuje, podle kurátora plazů Petra Velenského bývají želvy odchycené z přírody v přímořských letoviscích často nabízeny turistům jako živé suvenýry. Navzdory nelegálnosti jejich dovozu turisté želvy stále nakupují; třeba i jen z útlocitu, aby je uchránili před nevhodnými podmínkami, v nichž je drží jejich prodejci. „Jenže ať je poptávka motivována jakkoli, vždycky akceleruje nabídku. Jakmile prodejce jednu želvu udá, jde hledat další… Želva dovezená do Evropy má přitom chmurné vyhlídky,“ popisuje Bobek. Konkrétně chov severoafrických želv je velmi obtížný a laikům jich většina velmi brzo uhyne. Pokud tedy nejsou zabaveny již na letišti, což sice zvyšuje jejich šance, ale může to mít nepříjemné důsledky pro majitele. „Ostatně i matka naší želvičky narozené na Nový rok byla před deseti lety zkonfiskována na ruzyňském letišti,“ dodává Bobek.

„Naše první mládě roku 2016 se již ze složené polohy, v níž se nacházelo ve vejci, narovnalo a zdá se, že dobře prospívá. Váží sice jenom jedenáct a půl gramu, ale díky určité své výjimečnosti nám umožňuje poukázat na problém, který se projevuje v mnoha podobách a zdaleka se tak netýká jenom želv,“ uzavírá ředitel.