Mnoho zvířat má rádo hudbu, ale dosud se muselo spokojit se skladbami určenými pro lidi. To chce změnit například profesionální americký violoncellista David Teie, který skládá muziku pro kočky. Šedesátiletý Teie, jenž působí u washingtonského Národního symfonického orchestru a vyučuje hudbu na Marylandské univerzitě, komponuje speciálně pro kočky: vysoké tóny harfy připomínající štěbetající ptáky podkládá basovým kočičím předením vygenerovaným počítačem.

Díla s názvy jako Rusty’s Ballad nebo Cozmo’s Air znějí lidským uším jako hudba stylu New Age s esoterickým nádechem hraná na harfu, cello nebo housle. Pro mnohé kočky však přestavuje rozkoš a uvolnění. Tvrdí to alespoň studie, kterou letos zveřejnil odborný časopis Applied Animal Behaviour Science.

cat-1074981_1920

Skládání hudby speciálně pro kočky se letos věnovalo i Radio Wave. „Pokud máte doma jednu anebo rovnou víc koček, znáte to určitě sami. Přijdete domů a místo vytouženého odpočinku nebo klidu na další práci sledujete jejich akrobatické kousky nebo jinou z tisíce dalších forem snahy o vaši pozornost,“ píšou na svých webových stránkách. Jak ale uvádějí dál, vědci z univerzity ve Wisconsinu přišli na to, jak čtyřnohé mazlíky nejen uklidnit, ale i sofistikovaně zabavit. Složili totiž hudbu, která vychází z dlouhodobých výzkumů a je určená speciálně kočkám. Napodobuje jejich přirozené zvuky, je ve stejném tempu jako jejich předení nebo sání a je složená hlavně z proměnlivých a často velmi vysokých tónů – právě kočky totiž podle výzkumů vyluzují zvuky o oktávu vyšší než my.

Podle ČTK na experiment violoncellisty Teieho pozitivně reagovalo 77 % koček, zatímco pouze 38 % koček oslovila mistrovská díla lidské hudby, jako je například Air ze suity č. 3 D Dur Johanna Sebastiana Bacha.

„Pokud vím, je to první studie, která ukazuje, že kočky vůbec reagují na hudbu,“ řekl listu The Washington Post odborník na chování zvířat Nick Dodman.

cat-942984_1920

Společně s profesorem Charlesem Snowdonem, psychologem a expertem na chování zvířat z Wisconsinské-Madisonské univerzity, vypracoval a otestoval Teie speciální hudební profil vhodný pro kočky. Zahrnuje frekvenční výšky, které jsou pro lidské ucho neslyšitelné, ale kočkám jsou důvěrně známé.

Myšlenka „univerzální hudební teorie“ pro savce napadla Teieho už v roce 2003. Nejdřív společně se Snowdonem zkoumal hudební záliby opic. Už bylo přitom známo, že zvířata ráda poslouchají hudbu určenou lidem. „Lidská hudba má pozitivní účinky na psy, slony a šimpanze i negativní nebo žádné účinky na gibbony, paviány, koně a ovce,“ píše Snowdon.

Některá česká hudební vydavatelství dokonce již nabízejí CD s relaxačními melodiemi pro vaše čtyřnohé miláčky. „Kočičky reagují na všechny druhy hudby, ale nahrávky na tomto CD byly speciálně vytvořené tak, aby uvolňovaly a uklidňovaly vaši kočku. Zvuky předení či vrnění v nich obsažené mají extra uklidňující účinek na vašeho mazlíčka,“ píše jedno vydavatelství na svých webových stránkách.

Ne vždy jsou ale pro zdraví a blaho zvířat nutné nové kompozice. Už řadu let totiž zemědělci vědí, že své krávy nejlépe udrží v dobré náladě a při vysoké dojivosti s pomocí hudby. Impulsem k těmto experimentům byla britská studie, podle níž produkce mléka vzroste o tři procenta, když krávy denně 12 hodin poslouchají pomalou hudbu.

Kočky však lidskou hudbu příliš v lásce nemají a u některých nevyvolává blažené pocity ani hudba Teieho, který mimochodem trpí alergií na kočky. Zhruba 10 tisíc dárců podporujících kočičí hudbu už mezitím na Teieho projekt věnovalo 240 tisíc dolarů (téměř šest milionů korun). Hudebník tak bude moci profesionalizovat své hudební studio, které má dosud improvizovaně doma v koupelně. Následovat má vydání prvního CD s hudbou pro kočky. „A potom budou následovat koně a psi,“ slibuje cellista.