Obyvatelé Samoy a Vánočního ostrova v Tichomoří jako první přivítali příchod roku 2016, díky časovému posunu se tak stalo v 11:00 SEČ. Po patnácti minutách nastala půlnoc na Chathamových ostrovech, které patří Novému Zélandu.

Nejdéle si naopak na novoroční přípitek počkají lidé na souostroví Americká Samoa, kde rok 2016 nastane až v pátek ve 12:00 SEČ. O hodinu později vstoupí do nového roku i dva neobydlené tichomořské ostrovy – Bakerův a Howlandův. Půlnoční oslavy po celé planetě tak kvůli místním administrativním úpravám a časovým vyrovnáváním potrvají déle než 24 hodin.

lankanfushi-673451_1920

Po Samoi a kiribatském atolu Kiritimati, známém jako Vánoční ostrov, budou oslavy pokračovat na Liniových ostrovech, které z velké části patří k tichomořské republice Kiribati. Ve 13:00 SEČ si budou moci připít Rusové například v Anadyru, který je nejvýchodnějším ruským městem. Ve 14:00 SEČ se k nim připojí například Sydney a za další dvě hodiny Tokio.

Tradičně největší oslavy se budou konat například v australském Sydney u ikonické budovy opery. Statisíce lidí budou slavit i na newyorském Times Square, v Berlíně mezi Braniborskou bránou a Vítězným sloupem, V Londýně na Trafalgarském náměstí či na slavné pláži Copacabana v brazilském Riu de Janeiro.

fireworks-574739_1920

Kvůli teroristickým hrozbám však budou silvestrovské veselí na mnoha místech světa doprovázet zvláštní bezpečnostní opatření, mimo jiné ve Francii, Bruselu, Moskvě či New Yorku.

Ne všude na světě vychází půlnoc ve vztahu k SEČ na celou hodinu. Díky místním administrativním úpravám časových pásem tak půlnoc na Chathamových ostrovech nastává v 11:15 SEČ, v australské pevninské oblasti Eucla v 16:15, v části Austrálie v 15:30, v Nepálu v 19:15 či v Íránu ve 21:30.

Apia (Samoa) 31. prosince (ČTK)