Také patříte k těm, co si s příchodem Silvestra plánují, že přestanou ten příští rok kouřit, zhubnou, začnou cvičit, běhat nebo chodit pravidelně do posilovny? A jak se Vám daří dostát svých předsevzetí? Vydržíte pár dní možná i týdnů, ale pokud patříte mezi většinu národa, stejně to brzo vzdáte a vše se vrátí do starých vyjetých kolejí. Možná máte slabou vůli a možná je háček jinde. Pojďme se podívat na to, jak postupovat, aby Váš záměr učinit změnu ve Vašem životě, nepřišel zase další rok vniveč.

Opravdu to chcete?

Je to skutečně Vaše přání nebo to děláte, protože byste měli? Sami se zamyslete, jak se cítíte u věty „Chci a moc si přeji zhubnout 5 kilo.“ A teď si to řekněte takhle: „Měl/a bych zhubnout 5 kilo.“ Nebo dokonce: „Musím zhubnout 5 kilo.“ Vnímáte ten rozdíl? Takže teď buďte sami k sobě upřímní a zamyslete se, po čem ve svém životě toužíte a co opravdu chcete změnit. Pokud to děláte jen proto, že Vám to říká partner, rodiče nebo lékař, tak Vám snaha opravdu moc dlouho nevydrží. Je to tak proto, že máte jen vnější motivaci. Vnitřní motiv chybí. Ten je však mnohem silnější a lépe Vás dovede k cíli.  Tímto motivem je právě to Vaše „chci a toužím“.

fireworks-74689_1920

Dobrá, už jste zjistili, co chcete v tom dalším roce ve svém životě nového nebo jiného. Pokud Vás hubnutí zrovna nenaplňuje štěstím a nadšení, ale víte, že i tak toho chcete dosáhnout, neklesejte na mysli. Vezměte si papír a tužku a zapište si, jaké klady Vám přinese, když těch pět kilo přeci jen shodíte. Díky tomu zjistíte, že místo „Musím zhubnout.“, jste vlastně měli na mysli „Chci být zdravější, krásnější, energičtější a šťastnější a to tak, že zhubnu.“ To už je jiná, že? A také věřte, že Vám ta změna všechny tyto fajn věci přinese. Takže jste doufám pochopili, co se snažím říct. U každého Vašeho předsevzetí musíte mít jasno, jaká pozitiva Vás čekají, abyste se nadchli a po změně opravdu upřímně toužili.

Stanovte si cíle, které se Vám zdají dosažitelné

Druhou zásadní chybou je, že si stanovíme moc vysoké cíle. Když je předsevzetí nereálné, strach z neúspěchu se pak postará o to, abyste se přestali snažit, ještě než začnete. Jinak řečeno, než abych selhal, raději nebudu dělat nic. Proto je důležité stanovit si cíl, při kterém se stále cítíte dobře. Místo toho, abyste si řekli, že zhubnete 12 kilo, řekněte si, že zhubnete jedno kilo měsíčně. Představa, že úplně odložíte cigarety, Vás stresuje na tolik, že si běžíte koupit další krabičku? Nedělejte radikální změny, ale postupně snižujte dávky. Každý týden o jednu cigaretu denně méně nebo místo deseti jen tři. Hledejte, co Vám připadá ještě příjemné. Každý malý úspěch Vás bude motivovat k větším krokům.

Ohraničte Váš cíl termínem

Další důležitý krok je stanovit si do kdy změnu uskutečníte nebo kdy a jak často budete činnost provozovat. Když si řeknete, že příští rok budete pravidelně cvičit, tak jednou měsíčně je sice pravidelné ale na rovinu celkem k ničemu. Udělejte si klidně plán. Zapište si termín cvičení do diáře a udělejte si na něj čas. Nejdříve můžete začít alespoň čtvrt hodinkou a postupně můžete navyšovat v tempu, jaké Vám vyhovuje.

wineglass-553467_1280

Představujte si, jak to bude skvělé a řekněte o tom známým

Ano, moje oblíbená vizualizace. Až se ráno v zbudíte, představujte si pár minut, jak budete vypadat a jak se budete cítit, až toho dosáhnete. Co nejživěji a snažte se to opravdu procítit. Jste zdraví, plní energie, sluší Vám to. Lidé kolem Vás chválí a jsou nadšení tou změnou. Díky tomuto malému cvičení budete stále naladěni na Váš cíl a bude Vás to motivovat se nevzdávat. Také můžete Váš záměr sdělit lidem kolem, nebo alespoň příteli, který Vás podporuje. To, že se můžete s někým podělit o Vaše pokroky, Vás požene kupředu a také ve Vás vytvoří jistý pocit závazku. Nechceme totiž před druhými vypadat neschopně, takže si tak zajistíte další motivaci.

Vydržte 21 dní

Je prokázáno, že to, co děláme po 21 dní, se stane zvykem a pak to děláme automaticky bez většího přemýšlení. Vydržte 21 dní! Není to přeci tak moc…

Důležité je také si věřit a nevzdávat se při počátečních nezdarech. Nezapomeňte, že ti nejúspěšnější jsou ti, co vždy vstanou, když upadnou. A jak řekla Amelia Earhartová, dáma, která si splnila svůj sen, a přeletěla jako první žena Atlantik: „Nejlepší cesta jak to udělat, je udělat to.“ Takže jděte a prostě to udělejte! Přeji Vám úžasný rok 2016 plný splněných předsevzetí, díky kterým budete ještě šťastnější, ať už je to cokoli, co Vás bude naplňovat a vykouzlí Vám úsměv na tvářích…