Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone

National Geographic nedávno představil galerii nejlepší fotografií z cestování pro rok 2015. Seznam zahrnuje 50 fotografií ze všech koutů světa, přičemž my vám ukážeme 12 z nich, které nás nejvíce zaujal jak svým příběhem, tak barveností a provedením. Pokud byste si chtěli prohlédnout všech 50, neváhejte a podívejte se přímo na stránky National Geographic.

12 snímků, které jsme pro vás vybrali, ukazují jak přírodu, tak místní obyvatele a krásy spojené s tradicí z cestovateli navštívených zemí. Pokocháte se fotografiemi třeba z malajsijského trhu, španělského běhu býků nebo polární záře na Islandu. Následující obrazy vás ale rozhodně donutí se zamyslet nad tím, jak je svět rozmanitý a dynamický a jak nádherné spojení existuje mezi přírodou a člověkem.

Běh býků v Pamploně, Španělsko

Autor: David Ramos, Getty Images

Během prvního otevíracího dne na slavnostech San Fermin ve španělské Pamploně se zaplní úzké uličky tisícovkami návštěvníků, což může být často nepříjemné a vyvolávat pocit úzkosti. Důkazem je i následující snímek. Festival se koná pravidelně od roku 1591 a jeho průběh je podobný – slavení a hýření v ulicích i hospodách, ranní býčí závody a odpolední býčí zápasy. Festival je známý mimo jiné i díky novele Ernesta Hemingwaye – I slunce vychází – z roku 1926.

<> on July 6, 2015 in Pamplona, Spain.

Kota Bharu, Malajsie

Autor: Duratul Ain. D, National Geographic Your Shot

trh Siti Khadijah v malajsijském městě Kota Bharu nedaleko thajských hranic charakterizují tisíce barev tvořených zbožím v ručně pletených košících plných ovoce, zeleniny a jiných potravin.

Night Fishermen, Japosnko

Autor: The Asahi Shimbun/Getty Images

Rybáři na japonské řece Yoshino čekají na skleněné úhoře, které přiláká silné světlo. proto se zde již tradičně loví nejčastěji v noci. Rybáři je naberou poté, co se ryba připlíží k jejich osvětlené loďce.

Lake Bogoria National Park, Keňa

Autor: Martin Harvey, Corbis

Menší plameňáci přelétají přes slané bezodtokové jezero Bogoria v Keni nedaleko rovníku. Jejich velký výskyt je způsoben přítomností velkého množství cyanobakterie, která tvoří hlavní obživu ptáků.

07 May 2011, Lake Bogoria National Park, Kenya --- Aerial view of Lesser flamingos (Phoenicopterus minor) fly over Lake Bogoria that lies in a volcanic region south of Lake Baringo. This saline, alkaline lake is highly productive with abundant cynobacteria (Arthrospira fusiformis) that attracts large numbers of flamingos, sometimes 1 million at a time. Rift Valley. Kenya. Image not manipulated. --- Image by © Martin Harvey/Corbis

Národní park La Réunion

Autor: Spani Arnaud, Hemis/Corbis

Turisté obcházejí malé jezero pod bouřkovým mrakem v parku La Réunion nacházejícím se na stejnojmenném francouzském ostrově na jihozápadě Indického oceánu. Park se dostal na seznam památek UNESCO v roce 2010, má rozlohu 247 tisíc akrů a ohromí vás svým dramatickým vzhledem, nerovnou krajinou a cennými ekosystémy včetně pralesů subtropického deštného pralesa, v nichž žije řada ohrožených živočišných i rostlinných druhů.

02 Dec 2013, St.-Benoit --- France, Reunion Island, Parc National de la Reunion (National Park of la Reunion), listed as World Heritage by UNESCO, Saint Benoit, Grand Etang, natural landscape of a lake surrounded by mountains under a stormy sky --- Image by © SPANI Arnaud/Hemis/Corbis

Kostel Spasitele na krvi v St. Petesrsburgu, Rusko

Autor: Sasse, laif/Redux

Propracovaná mozaika pod centrálním dómem v Kostele Spasitele na krvi v ruském druhém největším městě rozhodně stojí za to, abyste zvedli své oči ke stropu. Mozaiky se rozkládají až na 2 akrech  a stavba jako taková byla dokončena v roce 1907.

Russland, St. Petersburg, Auferstehungskirche, Innenansicht, Erloeserkirche, Blutkirche, Decke, Gewoelbe, Kirchengewoelbe, Architektur, Kirche, Innenansicht, innen, Europa, Osteuropa, 1999; QF, (Farbtechnik: sRGB, 47.53 MByte vorhanden) English: Russia, St. Petersburg, Cathedral on Spilt Blood, Cathedral of the Resurrection of Christ, vaulted ceiling, architecture, church, interior, inside view, Eastern Europe, 1999

Binche, Belgie

Autor: Sergi Reboredo, VWPics/Redux
Městečko Binche v Belgii bere slavnosti Mardi Gras opravdu vážně. Ty začínají na Tři krále a končí popeleční středou. festival zahrnuje různé akce jako pouliční vystoupení, tanec, karneval a muziku. Institucí UNESCO byl tradiční festival označen za „mistrovské dílo ústního a nemateriálního dědictví lidstva.“

Belgium, carnaval of Binche. UNESCO World Heritage Parade Festival. Belgium, Walloon Municipality, province of Hainaut, village of Binche. The carnival of Binche is an event that takes place each year in the Belgian town of Binche during the Sunday, Monday, and Tuesday preceding Ash Wednesday. The carnival is the best known of several that take place in Belgium at the same time and has been proclaimed as a Masterpiece of the Oral and Intangible Heritage of Humanity listed by UNESCO. Its history dates back to approximately the 14th century. Events related to the carnival begin up to seven weeks prior to the primary celebrations. Street performances and public displays traditionally occur on the Sundays approaching Ash Wednesday, consisting of prescribed musical acts, dancing, and marching. Large numbers of Binche's inhabitants spend the Sunday directly prior to Ash Wednesday in costume. The centrepiece of the carnival's proceedings are clown-like performers known as Gilles. Appearing, for the most part, on Shrove Tuesday, the Gilles are characterised by their vibrant dress, wax masks and wooden footwear. They number up to 1,000 at any given time, range in age from 3 to 60 years old, and are customarily male. The honour of being a Gille at the carnival is something that is aspired to by local men

Kapské město, JAR

Autor: Philip Grube

„Fotografie vznikla v zábavním parku u Victoria & Alfred Waterfrontu v Kapském městě,“ řekl sám autor Philip Grube, který vstoupil do soutěže National Geographic v roce 2015. Zaujala ho modrá obloha ve spojení s vřískajícími dětmi pobíhajícími po lesklých obřích plastických balónech. Toto spojení mu přišlo surreální.

Bubble Kids

Yellowstonský národní park

Autor: Jeff Vanuga, Corbis

Fotografie vznikla jedno mrazivé lednové ráno. Park je totiž ideální na sport i v zimě, protože se nezavírá. proto může takto krásné fotografie vytvořit každý, kdo se tam vydá, třeba na běžky.

Frosted landscape along Tangled Creek in Yellowstone National Park.

Polární záře na Islandu

Autor: Daniele Boffelli

Na fotografii oslnila nádherná polární záře krajinu na Islandu. Další fotografie polární záře jsme vám představili už dříve, můžete se na ně podívat zde.  Na Islandu uvdíte toto světelkující představení nejlépe v zimě za čisté noční oblohy, jelikož čím je větší zima, tím je show lépe pozorovatelná.

Heima

Vodopády San Rafael, Ekvádor

Photograph by Ivan Kashinsky, The New York Times/Redux

Řeka Coca stéká ze skály ve formě nádherného vodopádu, dokonce největšího v jihoamerickém Ekvádoru. Vodopád v zamlženém deštném pralese se nachází na severovýchodě země.

A few miles from the site of a hydroelectric plant, the Coca River vaults down a 480-foot waterfall, the tallest in Ecuador.

Národní park Torres del Paine, Chile

Autor: Gleb Tarro National Geographic Your Shot
Fotografie zachycuje pohoří navštěvované až 100 tisíci návštěvníku ročně krátce po ranním rozbřesku. Místo je cílem nejen horolezců, ale i nadšenců pro horskou turistiku nebo právě fotografy.

Torred del Paine

Zdroj: mymodernmet.com

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone

Komentáře obsahující útoky na třetí osoby, linky na externí zdroje (URL) a taky komentáře neobsahující názor k tématu článku nebudou publikovány. Děkujeme za pochopení a přejeme plodné diskuze.

« REKLAMA »