Někdy se Vám může zdát, že je život fakt nefér. I já ještě před pár lety nevěřila, že bych jednoho dne mohla být šťastná. Měla jsem pocit, že na tento svět nepatřím a že nestojím vůbec za nic. Nechápala jsem, pokud existuje nějaký Bůh, proč mne sem vůbec poslal. Asi mu dělá dobře, když někdo trpí. Sadista!

Postupem času jsem však pochopila, že jediní, kdo si v našem neštěstí rochní, jsme my sami. Realitou je, že to, jak si okolnosti v našem životě přebereme, je jen na nás. Takže pokud chcete změnit svůj život, můžete se snažit změnit okolnosti. To není možné bohužel vždy. Vždy ale můžete změnit svůj vnitřní postoj a způsob, jakým okolnosti vnímáte. Tudíž to, jak se Vám daří a jak se cítíte, je jen na Vás.

happy

Kdybych tenkrát věděla, co vím dnes, mohlo být moje dětství a puberta o dost veselejší. Ale to bych nebyla tím, kým jsem, a nezjistila bych spoustu důležitých poznatků o životě, se kterými se s Vámi chci dnes podělit. Je jedno, kdo jste a jací jste. Tahle pravidla platí pro všechny bez rozdílu pohlaví a povahy. Jako gravitace, která funguje na všechny stejně. A teď už k věci! Tady je můj osobní manuál na šťastný život, který Vám tu chci dnes předat a doufám, že i Vám alespoň některé pravidlo přiroste k srdci a změní život.

Mějte se rádi

Takoví, jací jste. Jste jedineční a není na světě nikdo stejný. I když nejste dokonalí, protože dokonalý není nikdo. Mějte se rádi, i když uděláte chybu nebo se Vám zrovna nedaří. Stejně tak, jak milujete své nejbližší i s jejich chybami. Milujte své tělo za to, že díky němu žijete a můžete cítit. Je krásné a zaslouží si Vaši péči. Nezapomeňte, že jiné už nedostanete. Pokud bezpodmínečně milujete a přijmete sebe, můžete pak přijmout i ostatní. Je skvělý pocit mít sám v sobě parťáka a věřit si. Pak se nám jde po tom světě opravdu lehce, protože víme, že se můžeme sami o sebe opřít.

happy2

Tak, jak jste, jste dokonalí a v pořádku

To, že Vás v dětství srovnávali se zbytkem dětí ve třídě pomocí známek, nebo Vám doma předhazovali sousedovic Pepinu, ve Vás možná zapustilo představu, že musíte být nejlepší, abyste si získali lásku. A většina z Vás v tom možná stále pokračuje. Nejlepší zaměstnání, nejvyšší titul a nejdražší auto. Koho tím chcete oslnit a komu chcete co dokázat? Chcete, aby Vás rodiče měli rádi nebo aby všichni záviděli? Možná Vás zklamu, když Vám řeknu, že pomíjivé věci vytváří pouze pomíjivé pocity. Vaše práce, ani to, co máte a děláte, neurčuje, kdo jste a jakou máte hodnotu. Jste dokonalí takoví, jací jste, a tak, jak jste, si zasloužíte lásku. Pěstujte a zdokonalujte hlavně svůj vnitřní svět, protože ten vnější jednou pomine.

Dělejte věci, které Vás uspokojují, a to tak, jak nejlépe dovedete

Tak, abyste měli čisté svědomí. A snažte se o to i u věcí, které zrovna neděláte s nadšením. Možná to změní Váš pohled na ně. Také si uvědomte, že i ostatní dělají, co nejvíc mohou, a že to momentálně lépe nesvedou. A pokud to dělají jinak, než byste to udělali Vy, bude to nejspíš proto, že oni nejsou Vy. Pokud se s někým neshodnete, shodněte se alespoň na tom, že máte každý právo být odlišný a vidět a dělat věci jinak. Říká se tomu respekt a žije se s ním mnohem lehčeji. Už Vás nebude nikdy víc nikdo tolik rozčilovat, když mu dáte právo být a chovat se svobodně.

happy3

Buďte vděční za to, co máte

Moje velice oblíbené pravidlo. Neustále se zaměřovat na to, co máte a za co můžete být rádi, a hledat tyto věci kolem sebe, i když Vám není zrovna nejlépe (a právě hlavně když Vám není nejlépe). Je to jako kouzlo. Během chvilky Vám může zvednout náladu z nuly na sto, ale také přitahuje do Vašeho života plno dalších věcí, za které můžete být vděční. Když začnete praktikovat vděčnost, zjistíte, že Váš život se pomalu mění a je o dost veselejší a krásnější.

Naslouchejte svému vnitřnímu kompasu

Možná se ptáte, kde ten svůj kompas najdete? Je jím přeci Vaše srdce a Vaše pocity. Kdybychom jim naslouchali, ušetřili bychom si spoustu času a energie. Dámy jistě znají špatné tušení na prvním rande, které se později ukáže být správné. Pokud jdete po své cestě, cítíte se dobře. Pokud se cítíte špatně, někde jste ze své cesty sešli, nebo jdete cestou někoho jiného. Naučit se být vědomý a vnímat své pocity je velice důležité a užitečné. Usnadní Vám to život! Pokud budete své pocity ignorovat a budete se řídit pouze logikou, nemají Vaše rozhodnutí šťastnou budoucnost. Nejlepší je zapojit oba.

Tak, nyní znáte mých pět zákonů. Snad některé z Vás inspirují. A možná někdo už máte svůj a jiný způsob, jak být šťastní. Je to jedno a je to tak v pořádku, protože Vy nejste já! Hlavní je, že se cítíte dobře… V každém případě Vám přeji jen samé dobré pocity a nezapomeňte se o svá kouzla podělit s těmi, kdo ještě bloudí!

Vendula Hlavičková je terapeut energetické psychologie a EFT. Víc info a objednávky na efterapie.com 

Chcete se Venduly zeptat, nebo máte rovnou námět, o čem by měla napsat? Neváhejte a pište! Můžete i anonymně:
[contact-form-7 404 "Not Found"]

Foto: boredpanda.com