Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone

Snad neznám člověka, který by neměl rád Chorvatsko. A ten, kdo ho haní, tak ten tam jezdí nejvíc 🙂  Ale vážně. Kdo by tuto malebnou zemi, co by kamenem dohodil od českých hranic, neměl rád?

Mají snad to nejnádhernější moře, pokud si tedy v autě posedíte o pár hodin více a nevyhupsnete z něj hned na Istrii. Ale i tam budete nakonec spokojení, protože je to přece jen od naší domoviny nejblíže. Ceny jsou stále relativně příznivé, i když právě v přímořských oblastech už se stává Chorvatsko dražší, než jiná středomořská střediska. Mají tam také parádní jídlo, a to hlavně mléčné výrobky, čerstvé ryby, mořské plody, úžasný olivový olej a tradiční lokální pálenky jako travarici, rakiju nebo ořechovici. A taky pěkné vysoké a hrdé baby, co se nebojí světu ukázat, co jim příroda nadělila. No jak říkám, kdo by věčně vyhřátou zemi zaslíbenou nemiloval?

Zagreb-dolac-market

Věčně vyhřátou? Počkat, počkat! Byl jste někdo v Chorvatsku i v zimě? A zastavili jste se i v jiných městech, než těch, která lemují pobřeží? Že ne? Já taky ne, a to až do letošního prosince, kdy jsem se na základě perfektního marketingu v podobě billboardů na každém rohu Slovinska rozhodla prozkoumat hned chorvatské hlavní město – Zagreb. Slyšela jsem o něm mnoho, ale asi to znáte, člověk si vždy udělá nejlepší obrázek sám. No a já nemohla uvěřit tomu, že je ten Zagreb vlastně úplně o ničem. Vždyť přece zbytek Chorvatska je parádní, tak co by mohlo být na Zagrebu tak špatné.

zag4

To mi došlo hned chvíli po příjezdu do chorvatské metropole. Zagreb je totiž úžasné a nádherné město a má obrovské kouzlo, jenže chápu, že když se v něm zastaví natěšený český dovolenkář v půlce cesty ve čtyřicítkových vedrech, tak ho Zagreb až tak neohromí.

Já měla to štěstí, že mě ohromil. A tak vás chci taky tak trochu navnadit, pokud plánujete vyrazit někam za adventními trhy, nebuďte líní, a zajeďte si až na Balkán, protože vídeňské či norimberské trhy už všichni známe, jsou stále dokola o tom stejném, a atmosféra Chorvatska v zimě má prostě říz.

zag3

Co od návštěvy Zagrebu v Adventu čekat? Připravte se na mnohem příznivější ceny, než které po vás požadují naši němečtí a rakouští sousedé. Zagreb totiž celkově není vůbec drahý. Zkrátka, když navštívíte Chorvatsko mimo sezónu a ještě navíc ve vnitrozemí, budete se asi hodně divit. Řadu věcí, produktů a potravin tam nakoupíte levněji, než u nás. A je přitom zajímavé pocítit trochu balkánské atmosféry, která je od té české nebo rakouské opravdu jiná, i když paralelu v mnohých bodech najdete.

Zagreb, důležitý dopravní uzel mezi Jaderským mořem a střední Evropou, je celkem velké město (má přes 800 tisíc obyvatel) a při procházce městem uvidíte inspiraci Rakousko – Uherskou architekturou na každém kroku. Rozlehlé bulváry s monumentálními budovami v podobě muzeí, Parlamentu nebo třeba divadel vám opravdu hodně připomenou Vídeň. Co ale rakouská metropole nemá, je lyžařské středisko jen pár kilometrů za městem, kam vás doveze i městská hromadná doprava. Takže při vícedenní návštěvě se určitě vyplatí přibalit si lyže. A pokud vás sport tolik neláká, nebo jste jen pasivními fanoušky, zajeďte se podívat na okraj centra k městskému fotbalovému stadionu, kde hned na druhé straně najdete také nádhernou zoologickou zahradu, která funguje i v zimním období a nemusíte se bát, že zvířata ve výbězích neuvidíte.

zag5

Ale teď zpátky do centra. Kromě několika vánočních trhů stylizovaných do „Pohádky v Zagrebu“ vás určitě osloví obrovské venkovní kluziště s několika trasami a možnostmi, kde se dá opravdu vyblbnout. Najdete ho vedle hlavního vlakového nádraží. Pokud se budete chtít zahřát nebo dobře najíst, najdete v centru města hned několik nákupních a jídelních možností. Osobně můžu doporučit například gruzínské bistro Potato House na Masarykově ulici, kde vám naservírují třeba pravý rusko-gruzínský boršč nebo pelmeně. A to je opravdu to ideální, co po celodenním trajdání v mrazu zahřeje nejen vaše tělo, ale i duši.

zg

zahr

A jaké atrakce navštívit v Zagrebu celoročně? Pokud dorazíte brzy ráno nebo dopoledne, určitě nevynechejte trh, který se nachází hned vedle náměstí Josipa Jelačiče. Koupíte zde všechno, co byste sehnali i v supermarketu – maso, ryby, zeleninu, ovoce, balkánské speciality mléčné výrobky- ale tady to máte od místních prodejců a soukromých farmářů, navíc za super cenu. Věřte, že vám budou oči přecházet a Chorvatům budete tento každodenní přísun čerstvých potravin závidět. Určitě se také vydejte do Muzea rozpadlých vztahů (Museum of Broken Relationships). Zábavné, veselé, ale i smutné příběhy vám zaberou přibližně hodinku času a vstupné je také velmi příznivé.

zagr2

Město Zagreb se dělí na horní a dolní, které spojuje více než 100 let stará lanová dráha dlouhá pouhých 60 metrů. Vydejte se tak třeba k věži Lotrščak ze 13. století, která stojí na jižním okraji Horního města, u horní stanice lanovky. Je v ní městské muzeum, z horního patra je pak pozoruhodný výhled na město. Zaujme vás určitě také Kamenná brána, Chorvatský parlament nebo kostel sv. Marka s chorvatským a zagrebský erbem na střeše, který leží právě hnedle vedle tamějšího parlamentu. Nevynechejte ani Kaptol, místo, kde najdete katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a sv. Štěpána, jež vznikala na místě starší katedrály ze 12. století. Kolem roku 1400 byli k její dostavbě povoláni řemeslníci z Prahy. Po zemětřesení roku 1880, které katedrálu silně poškodilo, byla přestavěna a opatřena novogotickým průčelím se dvěma 105 metrů vysokými věžemi místo původní jedné. Zagreb je také známý pro množství parků a jezer, které tvoří ve městě tvar písmene U. Největším a nejoblíbenějším je pak Jarun, místo, kam se chodí za velkými párty.

zagr

Věřím, že si najdete čas na návštěvu Zagrebu, protože to přece jen není tak daleko a rozhodně vás zaujme svou originalitou. Ať už ještě během vánočních svátků, nebo po nich. A kdyby jste čas nenašli, věnujte mu aspoň pár hodin po cestě za mořem, koupáním a opalováním. Slibuji, že nebudete litovat.

Foto: thingstodo.viator.com, twitter.com

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone

Komentáře obsahující útoky na třetí osoby, linky na externí zdroje (URL) a taky komentáře neobsahující názor k tématu článku nebudou publikovány. Děkujeme za pochopení a přejeme plodné diskuze.

« REKLAMA »