Rocková skupina Kabát zakončila letošní úspěšný rok převzetím multiplatinové desky za prodej alba Do pekla/Do nebe. Podle manažera skupiny Radka Havlíčka se prodalo přes 50 tisíc CD. Platinové album se v ČR uděluje již za 6 tisíc prodaných nahrávek. Oceněná kapela v pátek absolvuje poslední letošní vystoupení v brněnském hudebním klubu Sono.

ka

 

„Skupina ocenění považuje za třešničku na pomyslný dort, kterým pro ni byl v podstatě celý rok 2015. Stihla dotvořit a vydat nové CD, odjela největší a nejnavštěvovanější turné roku z celého českého showbyznysu a převzala svého jubilejního desátého Českého slavíka,“ uvedl Havlíček. Dodal, že album Do pekla/Do nebe se zřejmě stane nejprodávanějším nosičem roku „bez rozdílu vah a žánrů“. Nejprodávanějším albem v roce 2014 se stala deska Tomáše Kluse Proměnamě, které se prodalo přes 20.600 kusů.

K úspěchu alba Do pekla/Do nebe přispěl prodejní tah, kdy bylo první měsíc exkluzivně pouze v síti prodejen Tesco a prodávalo se i na čerpacích stanicích. I předchozí nahrávky Kabátu měly komerční úspěch. Posledního alba Kabátu Banditi di Praga z roku 2010 se v Česku a na Slovensku podle tuzemské pobočky vydavatelství EMI prodalo přibližně 60.000 kusů. Kapela kralovala žebříčkům prodejnosti již v roce 2001, když si kompilaci Suma sumárum koupilo přes 130.000 příznivců. Stejný počet lidí navštívil letošní turné, které skupina zahájila 19. května na atletickém stadionu AC Start v Karlových Varech.

1024x768x001

Kabát bude v příštím roce hostem putovního hudebního festivalu Hrady.cz. Po mnoha letech na velkých pódiích na stadionech a v koncertních halách vystoupí v komornějším prostředí menšího festivalu pro celou rodinu.

Skupina již přes dvě desetiletí hraje v sestavě Josef Vojtek (zpěv), Ota Váňa (kytara), Radek Hurčík (bicí), Milan Špalek (baskytara a texty) a Tomáš Krulich (kytara). První album Má ji motorovou kapela vydala v roce 1991.

Praha 16. prosince (ČTK)

Foto: Kabat.cz