Umění může mít mnoho podob. Ať už se jedná o malbu, zpěv, sochařství, nebo třeba vaření. S rozvojem moderních technologií se objevuje stále více nových forem umění. Jednou z těch novějších, ale již relativně ustálených, je fotografie. Jedná se o jeden z nejpopulárnějších směrů moderní vizuální tvorby. Podívejte se na seznam deseti nejdražších fotografií, které kdy byly prodány.
10. Dovima a sloni
Fotograf: Richard Avedon
Rok: 1955
Cena: 1 151 976 dolarů
Slavný americký fotograf Richard Avedon obratně pracoval s nejrůznějšími lidmi. Umělec fotil horníky, politiky i filmové hvězdy. Foto z našeho seznamu je příkladem nejvyšší úrovně estetizmu, kterou Avedon dosáhl v žánru modní fotografie. Modelka z 50. let minulého století pózuje v šatech od Christian Dior, kolem ní můžeme vidět slony z cirkusu.
9. Kovboj
Fotograf: Richard Prince
Rok: 1989
Cena: 1 248 000 dolarů
Nejzajímavějším faktem o díle „Kovboj“ je to, že Richarda Prince v podstatě nemůžeme považovat za skutečného autora. Americký umělec pouze vyfotil fragment staré reklamy Marlboro z časopisu. Ale i na takové kontroverzní umění se našel kupující. Přičemž, podle uvedené částky byl kupec velice štědrý.
8. Ruce
Fotograf: Alfred Stieglitz
Rok: 1919
Cena: 1 470 000 dolarů
Alfred Stieglitz pravidelně a hodně fotografoval svou múzu, malířku Georgiu O’Keeffe. Na jeho záběrech byla přitom velice často nahá. Avšak největší finanční hodnocení dostala fotografie, na které můžeme vidět pouze ruce mladé umělkyně.
7. Nahá
Fotograf: Edward Weston
Rok: 1925
Cena: 1 609 000 dolarů
Dalším kouskem je takzvaná „přímá fotografie“. Je to styl, který prosazuje realismus ve fotografii, bez jakékoliv manipulace nebo technického zkreslení. Jinými slovy na snímku můžeme pozorovat nahou mladou slečnu bez jakýchkoliv příkras.
6. Billy Kid
Fotograf: neznámý
Rok: 1879 nebo 1880
Cena: 2 300 000 dolarů
Američan Billy Kid, kterého vidíme na snímku, spáchal první trestný čin ve věku 18 let. A už ve věku 21 byl zabit šerifem. Víceméně za svůj krátký život Billy stihl vybudovat seriózní kriminální kariéru. Dokonce se stal známým symbolem Divokého západu. Dlouhou dobu se věřilo, že toto je jediná fotografie Billyho Kida. Avšak nedávno našli i další, na které Američan a členové jeho gangu společně hrají kroket.
5. Bez názvu #153
Fotograf: Cindy Sherman
Rok: 1985
Cena: 2 700 000 dolarů
Jedna z nejznámějších umělkyň na světě, Cindy Sherman, upřednostňuje práci v žánru inscenované fotografie. Její umělecká díla jsou nádherná, ale občas hodně děsivá. Sherman pojmenovává své fotografie jako „Bez názvu“ a k tomu vždy přidá jenom pořadové číslo.
4. Rybník. Měsíční svit
Fotograf: Edward Steichen
Rok: 1904
Cena: 2 928 000 dolarů
Tohle se stane, když se malíř impresionista rozhodne zkusit další druh tvorby. Rozsah profesních zájmů Steichena byl opravdu široký. Během první světové války fotograf přednášel vojákům základy leteckého snímkování. V roce 1920 vytvořil několik známých portrétů filmových hvězd. Ale do našeho seznamu se dostal díky této fotografii krajiny.
3. Dialog padlých vojáků
Fotograf: Jeff Wall
Rok: 1992
Cena: 3 665 500 dolarů
Wall se proslavil tím, že vytvářel inscenované fotografie, které vypadají úplně jak reportážní. Fotografie z našeho seznamu také nebyla zhotovena v zákopech, jak se může zdát, ale ve studiu. Walla ale inspirovaly skutečné události tehdejší doby v Afghánistánu. Fotograf zobrazuje sovětské vojáky, kteří byli zabiti výbuchem, ale pak vstali z mrtvých.
2. Bez názvu #96
Fotograf: Cindy Sherman
Rok: 1981
Cena: 3 890 500 dolarů
Vidíme další práci americké fotografky. Tentokrát má číslo 96 a vznikla v roce 1981.
1. Rhein II
Fotograf: Andreas Gursky
Rok: 1999
Cena: 4 338 500 dolarů
A konečně můžeme vidět nejdražší fotografii na světě. Pochází z limitované edice šesti fotografií, z nichž čtyři se nacházejí ve významných světových muzeích a galeriích. Je velice minimalistická a zobrazuje německou řeku Rýn. Fotograf Andreas Gursky odstranil z tohoto záběru dle jeho názoru zbytečné prvky, které kazily harmonický vzhled řeky. To ve výsledku znamená, že kvůli Photoshopu ze záběru navždy zmizelo přístavní zařízení, elektrárna v pozadí a člověk se psem vepředu. Zatím se jedná o fotografii, jejíž cena za vydražení nebyla už 4 roky překonána.