Souboj sil dobra a zla v nových Star Wars s podtitulem Síla se probouzí je místy téměř rodinným dramatem. V příběhu odehrávajícím se 30 let po událostech v Návratu Jediho musí hlavní hrdinové čelit ještě větším nebezpečím, než byla Hvězda smrti. Han Solo a jeho žena princezna Leia se navíc musí vypořádat se skutečností, že jejich syn Kylo Ren se přidal k temné straně představované Prvním řádem. Snímek uvede distribuční společnost Falcon do tuzemských kin 17. prosince.

Příznivci ságy se chystají i na tradiční půlnoční premiéry. Budou v kinech po celé České republice. Sedmý díl kultovní vědeckofantastické ságy Hvězdné války měl světovou premiéru v pondělí v Los Angeles. Poprvé se na plátnech objevila v roce 1977, od té doby patří k nejvýdělečnějším hollywoodským snímkům všech dob.

st

Dnešní novinářská premiéra se konala za přísných bezpečnostních opatření. Přítomní museli před příchodem do sálu odevzdat veškerou elektrotechniku a byli požádáni, aby před čtvrteční premiérou neprozrazovali kompletní dějovou zápletku.

Příběh a některé postavy jsou ve Star Wars: Síla se probouzí nové, ale zapadají do atmosféry, kterou na konci 70. let stvořil režisér George Lucas, jenž později svou společnost Lucasfilm a tím pádem i licenci na Hvězdné války poskytl společnosti Disney. V nových Hvězdných válkách režiséra J.J. Abramse se příznivci ságy opět setkají nejen s Hanem Solem, princeznou Leiyou a Žvejkalem, ale také s dvojicí robotů C-3PO a R2-D2, kterým přibude parťák BB-8. Nechybí ani typické „létající“ titulky, vesmírný koráb Millennium Falcon nebo souboj se světelnými meči. Hudbu opět složil John Williams.

st2

Novými hrdiny jsou neohrožená dívka Rey (Daisy Ridleyová) a dezertér Finn (John Boyega), který opustil řady bojovníků Prvního řádu a zasloužil se tak o rovnováhu Síly. Příběh se tradičně odehrává „kdysi dávno, v předaleké galaxii“. Temná i světlá strana Síly v něm hledají mapu, která by pomohla najít ztraceného mistra Jedi Luka Skywalkera, bojovníka na straně dobra.

Star Wars: Síla se probouzí je prvním dílem nové filmové trilogie. Společnost Walt Disney & Co počítá už s osmou epizodou plánovanou na rok 2017, jejímž tvůrcem má být Rian Johnson. Hovoří se i o tom, že devátý díl natočí Colin Trevorrow.

comic-books-382534_1920

Žádný jiný trailer k filmu nebyl v první den shlédnut tolika lidmi jako Star Wars: Síla se probouzí, který letos v dubnu na YouTube vidělo 30,65 milionu lidí. Filmový portál www.deadline.com odhaduje, že premiéra přinese tvůrcům rekordní tržby kolem 615 milionů dolarů (14,7 miliardy Kč). Natočení vyšlo zhruba na třetinu této částky.

V českých kinech se Hvězdné války umisťují v první pětici nejnavštěvovanějších snímků. Dosud poslední snímek s podtitulem Pomsta Sithů přilákal podle Unie filmových distributorů v roce 2005 do kin 273.676 lidí. Ten s podtitulem Klony útočí vidělo o tři roky dříve 277.637 a předcházející projekt Skrytá hrozba v roce 1999 pobavil 342.233 lidí.

Praha 16. prosince (ČTK)

foto: mtv.com