Americký ministr zahraničí John Kerry si dnes v Moskvě našel čas, aby vyrazil do pěší zóny v centru ruské metropole a nakoupil dárky. Utratil prý 35 tisíc rublů, což odpovídá zhruba 12 tisícům korunám.

O Kerryho výpravě na Arbat nejprve informoval mluvčí amerického velvyslanectví. Vzápětí ruští reportéři vyzpovídali prodavače obchodu se suvenýry, který prozradil, kolik zde Kerry utratil a za co.

arbat-179687_1920

Šéf americké diplomacie si pořídil mimo jiné matrjošku, tedy dřevěnou panenku, která ve svých útrobách skrývá své zmenšeniny. V tomto případě se matrjoška-babička skládala ze šesti kusů a stála v přepočtu na koruny necelé tři tisícovky.

V Rusku se věří, že tyto panenky jsou nositelkami štěstí. Každá má představovat splněné přání. Když se jedno splní, otevře se další panenka a vysloví další tužba…

matryoshka-815383_1920

Kerrymu se také líbily textilní loutky v lidových krojích. „Vzal si hned tři kousky a říkal, že to budou dárky,“ dodal prodavač. Více se prý Kerry plácl přes kapsu při nákupu dvou prstýnků s jantarem, každý za přibližně 10.000 rublů (asi 3500 Kč).

Ministr se podle prodavače s placením nezdržoval, ale svěřil tento úkol jednomu ze svých asistentů, a tak nákupy stihl během deseti minut.

the-kremlin-958445_1280

Na pěší zónu si Kerry odskočil mezi schůzkou s šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem, s nímž již hovořil o syrské a ukrajinské krizi, a přijetím u ruského prezidenta Vladimira Putina.

Matrjoška se sice tváří tradičně rusky, ale ve skutečnosti její historie sahá jen do roku 1890, kdy ji po vzoru japonských dřevěných panenek vytvořil malíř Sergej Maljutin z dílny železničních magnátů Mamontovových. Výrobek získal v roce 1900 na výstavě v Paříži zlatou medaili za originalitu.

Moskva 15. prosince (ČTK)