Oranžovovlasá vesmířanka Leeloo, hrdinka kultovní sci-fi Pátý element režiséra Luka Bessona, působí tak trochu jako z jiné planety. Její představitelka Milla Jovovichová pochází z Ukrajiny, ale proslavila se v Hollywoodu i v Evropě jako herečka a modelka. Úspěchy má i v hudebním světě a je vyhledávanou módní návrhářkou. Ve čtvrtek oslaví čtyřicetiny.

Milla_Jovovich_Cannes_2011

Dnes patří tato žena mnoha talentů mezi nejlépe placené modelky na světě, objevila se na obálce víc jak stovky časopisů. Je tváří L’Orealu, svou tvář propůjčila také Armanimu, Calvinu Kleinovi nebo Donně Karan a její značce DKNY. S modelkou Carmen Hawkovou založila v roce 2003 značku Jovovich-Hawk. Modely pro ni také sama navrhuje.

Plným jménem Militza Jovovichová, narodila se 17. prosince 1975 ruské herečce Galině Loginovové a černohorskému lékaři Bogičovi Jovovičovi v tehdy sovětském Kyjevě. Když jí bylo pět, emigrovali rodiče přes Velkou Británii do USA.

mil

Pak se rozvedli a matka posílala malou Millu do všech možných kroužků. „S panenkami jsem si mohla hrát jen o víkendech. Možná i díky tomu mám stále pocit, že musím využít každou minutu života,“ řekla v rozhovoru.

Dětský kolektiv se k dívce z bývalého Sovětského svazu v čase studené války choval odmítavě a tehdy utrpěla nejeden šrám na duši. Sama však, talentovaná a houževnatá, šla za svým cílem a nakonec se prosadila.

Už v 11 letech její půvabná tvář figurovala v reklamní kampani pro kosmetickou firmu Revlon. V říjnu 1987 se objevila na obálce italského módního časopisu Lei.

Ve světě stříbrného plátna na sebe výrazněji upozornila ve filmu Návrat do Modré laguny (1991), kde nahradila jinou hollywoodskou Lolitku s výraznýma očima a hustým obočím, Brooke Shieldsovou.

Milla_Jovovich_2013

Potom vydala desku Divine Comedy (1994), podle kritiky vůbec ne špatnou, později i druhou. A čas od času koncertuje se svou kapelou Plastic Has Memory. Výborně hraje na klavír a kytaru: „Hudba je můj svět. Mohu do ní vložit něhu i krásu stejně jako smutek a nostalgii. Všechnu vášeň a lásku, kterou cítím.“

Průlom v její herecké kariéře přišel s francouzským filmem Pátý element z roku 1997, kde režisér Luc Besson stvořil fascinující svět, ve kterém Bruce Willis zachraňuje planetu Zemi od absolutního Zla.

Besson svěřil Mille také hlavní roli ve své verzi Johanky z Arku, která se natáčela i v České republice. Nějaký čas za něj byla i provdaná.

„Abyste mohli být hercem, musíte sami sebe dobře znát. To bylo pro mě vždy nejdůležitější, rozumět tomu, proč dělám, co dělám,“ tvrdí herečka, která se po rozchodu s Bessonem objevila ve filmu Million Dollar Hotel (2000) Wima Wenderse a o rok později ztělesnila zápornou Katinku v crazy komedii ze světa mužského modelingu s názvem Zoolander.

WonderCon2010_-_Milla_Jovovitch_2336

Značný úspěch sklidila filmová verze počítačové hry Resident Evil z roku 2002, kde Milla v roli členky elitního komanda zručně likviduje „zombíky“. Bylo natočeno už šest pokračování a chystá se sedmé. A s režisérem prvního dílu Paulem Andersonem Milla začala žít a v listopadu 2007 se jim narodila dcera Ever Gabo a letos v dubnu další jménem Dashiel.

„Jsem silná dívka z Ukrajiny, proto hodně pracuju,“ říká o sobě kráska s modrozelenýma očima, která mluví plynně anglicky, francouzsky, srbsky a ukrajinsky a která má ráda bojová umění.

Washington/Praha 15. prosince (ČTK)