Vedení letiště v malajsijském Kuala Lumpuru byli nuceni hledat inzerátem majitele tří boeingů odstavených měsíce na hlavním letišti země. V inzerátu se majiteli hrozí, že jestliže se do čtrnácti dní nepřihlásí, budou stroje prodány nebo přemístěny jinam. Dnes se k letadlům přihlásila nákladní společnost Swift Air Cargo, ale správa malajsijských letišť ověřuje předloženou dokumentaci.

K letadlům se prý přihlásilo více majitelů a správa „není s předloženými doklady plně spokojena“, řekl generální ředitel správy letišť Zainol Mohd Isa. „Vyzýváme pravého majitele, aby nám dodal požadovanou informaci k ověření,“ řekl.

aircraft-537963_1920

Letadla byla v minulosti zaregistrována na Islandu u společnosti Air Atlanta Icelandic a v letech 2011 a 2012 pak měla ještě dva další majitele. Swift Air Cargo tvrdí, že stroje koupila v červnu od majitele v Hongkongu, ale malajsijské úřady dokumentaci stále ověřují.

Letiště hrozí, že pokud se pravý majitel nepřihlásí do 21. prosince, budou stroje buď dány k prodeji nebo odvezeny do šrotu. Právník Swift Air Cargo řekl, že společnost je postupem malajsijských úřadů šokována. „Majitelem je Swift, určitě jsme na ta letadla nezapomněli,“ řekl Syed Amir Syakib Arslan.

airport-1028243_1920

Agentura AFP připomenula, že Malajsie v tomto případě řeší opačný problém než u boeingu společnosti Malaysia Airline. Ten totiž zmizel loni v březnu za letu z Kuala Lumpuru s 239 lidmi na palubě a dodnes se nenašel až na část křídla, které se objevilo na pobřeží francouzského ostrova La Réunion.

Kuala Lumpur 12. prosince (ČTK)