Nový Zéland bude mít možná novou státní vlajku s kapradinou a čtyřmi hvězdami znázorňujícími souhvězdí Jižní kříž. Vyplývá to z předběžných výsledků referenda, v němž Novozélanďané od 20. listopadu do dneška vybírali z pěti návrhů podoby nové vlajky. V březnu bude uspořádáno druhé referendum, které rozhodne, zda bude přijata nová varianta, nebo zda si země ponechá stávající vlajku.

Podle předběžných výsledků referenda u voličů vyhrál návrh vlajky, která je v levém horním rohu černá, dále zobrazuje kapradinu vyvedenou v bílé barvě a v pravé části jsou čtyři červené hvězdy s bílým okrajem na modrém pozadí. Na druhém místě skončil obdobný návrh stejného autora Kylea Lockwooda, který má v levém horním rohu místo černé červenou barvu.

NZ_flag_design_Silver_Fern_(Black,_White_&_Blue)_by_Kyle_Lockwood.svg

Vláda premiéra Johna Keya vypsala referendum, protože má pocit, že je třeba zbavit se starého symbolu, v jehož levém horním rohu je vlajka Spojeného království. Nový symbol má skoncovat s připomínkou koloniální éry.

Ve vítězném návrhu figuruje domorodá stromová kapradina Cyathea dealbata, které se kvůli stříbřitému zbarvení spodní části listů anglicky říká silver fern (stříbrná kapradina). Na svých vlajkách ji mají novozélandské sportovní týmy a její přítomnost na státní vlajce podporuje i premiér Key. Ve druhé části vítězné vlajky ponechal autor návrhu Lockwood čtyři hvězdy ze souhvězdí Jižního kříže viditelného z jižní polokoule.

800px-Silver-fern

Jak uvedl zpravodajský server BBC News, rozdíl mezi počtem hlasů odevzdaných pro dva Lockwoodovy návrhy je tak malý, že konečné výsledky nelze předpovědět. Zveřejněny mají být v úterý po započtení hlasů ze zámoří a od voličů, kteří přišli na poslední chvíli.

Referenda se zúčastnilo 1,53 milionu občanů, tedy 48 procent oprávněných voličů v zemi s 4,6 milionu lidí.

V poli poražených skončil v referendu návrh, který tvořil geometrický vzor červené, černé, modré a bílé barvy, sestavený převážně z trojúhelníků, jehož autor se inspiroval tradičními tkanými vzorci a maorskými mýty.

Neuspěl ani černobílý návrh s kapradinou, ani černobílý návrh se spirálou koru, jež se vyskytuje téměř na všech kresbách původních obyvatel a představuje symbol nového života, růstu, síly a míru.

NZ_flag_design_Red_Peak_by_Aaron_Dustin.svg

Odpůrci nynější novozélandské státní vlajky poukazují na to, že symbolizuje koloniální a postkoloniální éru, která už minula. Rovněž připomínají, že novozélandská vlajka bývá často v zahraničí zaměňována za australskou vlajku, které je velmi podobná.

Stoupenci nynější vlajky naopak zdůrazňují, že novozélandští vojáci po generace bojovali a umírali pod jejími barvami a že musí být na jejich počest zachována.

Wellington 11. prosince (ČTK)