Výskyt vlka na Broumovsku potvrdil snímek z fotopasti, která zvíře zachytila severně od Teplic nad Metují. Dnes to sdělil Petr Kuna ze Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Broumovsko. Na podzim bylo na Broumovsku několikrát spatřeno zvíře, které dospělého vlka připomínalo.

Fotopast snímek pořídila v polovině listopadu. „Naše fotopasti kontroluji přibližně jednou za měsíc, tentokrát nás mezi obvyklými záběry jelenů, divokých prasat a srnek čekalo překvapení v podobě vlka. Objevil se na lesní pěšině severně od Teplic nad Metují,“ uvedl zoolog Správy CHKO Broumovsko Petr Kafka.

wolf-635063_1920

Snímek podle odborníků potvrzuje výskyt vlka téměř na sto procent, dobře patrné jsou rozlišovací znaky, jako například vyšší, štíhlejší postava, lehčí krok, širší a špičatější hlava s trojúhelníkovitýma ušima, huňatý a spíše dolů svěšený ocas. „Pozorovatele často překvapila menší plachost zvířete, a tak vznikla domněnka, že vlk mohl utéct chovatelům. Tuto variantu nelze zcela vyloučit. Avšak i volně žijící vlk může přicházet k lidským obydlím, hledat zde potravu a přicházet do kontaktu s domácími psy,“ uvedl Kuna.

Odborníci kromě snímků z fotopastí spoléhají na sníh, ve kterém by bylo možné najít stopy nebo zbytky trusu či chlupů pro genetickou analýzu. Výskyt vlků na Broumovsku byl potvrzen na jaře roku 2013, kdy se podařilo najít stopu a trus. Od té doby však žádné další známky pobytu vlka v oblasti objeveny nebyly.

wolf-62898_1920

Podle odborníků přicházejí na Broumovsko vlci zřejmě z německo-polského pomezí, kde podle odhadů v několika smečkách žije více než stovka zvířat. Na českém území byli vlci vyhubeni koncem 19. století, znovu se začali vracet až v posledních letech. Například loni na jaře výskyt vlků na Českolipsku potvrdily fotopasti a páru šelem, který dorazil z Lužice, se narodila mláďata.

Broumov (Náchodsko) 11. prosince (ČTK)