Nejvíce nominací na filmovou cenu Zlatý glóbus – pět – má lesbická romance z 50. let Carol s Cate Blanchettovou a Rooney Maraovou, které byly rovněž navrženy jako nejlepší herečky v kategorii nejlepší film (drama). Kromě Carol byly v této kategorii nominovány snímky REVENANT Zmrtvýchvstání, Room, Spotlight a Šílený Max: Zběsilá cesta.

Ocenění, považované za předzvěst Oscarů, uděluje Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu.

Druhý největší počet nominací, čtyři, mají filmy Sázka na nejistotu, REVENANT Zmrtvýchvstání a životopisné drama Steve Jobs o zakladateli firmy Apple. Sázka na nejistotu Adam McKaye se odehrává v době americké finanční krize, REVENANT Zmrtvýchvstání Alejandra Gonzáleze Iñárritua vypráví o americkém lovci a průzkumníkovi Hugu Glassovi (Leonardo diCaprio), jenž se po zradě parťáků probíjí divočinou.

Cenu pro nejlepšího režiséra obdrží 10. ledna v Los Angeles jeden z následující pětice: Todd Haynes za Carol, Alejandro González Iñárritu za REVENANT Zmrtvýchvstání, Tom McCarthy za novinářské drama Spotlight, George Miller za akční sci-fi Šílený Max: Zběsilá cesta nebo Ridley Scott za Marťana.

revenant-gallery-02-gallery-image

Na nejlepšího herce byli nominováni Bryan Cranston (Trumbo), Leonardo DiCaprio (REVENANT Zmrtvýchvstání), Michael Fassbender (Steve Jobs), Eddie Redmayne (Dánská dívka) a Will Smith (Diagnóza: Šampión).

Na nejlepší herečku byly kromě Cate Blanchettové a Rooney Maraové nominovány také Brie Larsonová (Room), Saoirse Ronanová (Brooklyn) a Alicia Vikanderová (Dánská dívka).

2105_1208_GG_2015_AlternateImage_AC

Los Angeles 10. prosince (ČTK)