Brit Mark Evans dnes v Ománu zahájil cestu přes poušť Rub al-Chálí na jihu Arabského poloostrova. Zvolil trasu dlouhou 1300 kilometrů, kterou jako jeden z prvních občanů Západu v roce 1930 překonal jeho krajan Bertram Thomas.

Stejně jako on Evans vyrazil z ománského přístavu Salála a pokračovat bude do katarského Dauhá a do Saúdské Arábie. Thomasovi cesta trvala 57 dní a potýkal se nejen s nebezpečím vyplývajícím z bojů mezi tamními kmeny, ale také s nedostatkem vody.

caravan-339564_1920

Čtyřiapadesátiletého Evanse doprovodí dva Ománci a pojedou s nimi dvě auta s vodou a potravinami. S pěšími budou po trase, kterou prošel už Thomas, putovat čtyři velbloudi.

„Počítáme s problémy, budeme procházet jedním z nejméně obydlených míst světa,“ řekl Evans. Domnívá se ale, že místní lidé jsou stejní, jako byli ti, s nimiž se setkal Thomas. „Otevřenost, laskavost a přátelskost jsou stejné, jako byly před 85 lety. Běžné představy o této části světa mají daleko ke skutečnosti. Cítím se tady bezpečněji než v Británii,“ řekl Evans.

tree-64311_1920

Při přípravách mu prý významně pomohly ománské úřady, když mu usnadnily přechod hranic do Saúdské Arábie a do Kataru. Jedním z cílů cesty je vzbudit mezi mladými Ománci zájem o poušť, jejíž název v překladu znamená Pustá končina, a o hodnoty jako vytrvalost.

Salála (Omán) 10. prosince (ČTK)