Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone

Oznámením nominací na Zlaté glóby začne sezona filmových cen za rok 2015, která vyvrcholí 28. února příštího roku udílením Oscarů, ceny americké Akademie filmového umění a věd. Filmoví komentátoři se ale vesměs shodují v tom, že letošek nepřinesl žádný snímek s tak aktuálním a přesvědčivým sdělením, aby mohl být pasován do role jasného favorita.

V souvislosti s filmovými a televizními cenami Zlatý glóbus, které filmový server Indiewire nazval „opilým a nepředvídatelným bratrancem Oscarů“ a které se budou udílet v Los Angeles 10. ledna, se nejčastěji mluví o snímku natočeném podle skutečnosti Spotlight. Film Thomase McCarthyho pojednává o reportérech listu The Boston Globe, kteří se dlouhodobě metodicky věnovali zneužívání dětí v katolické církvi.

Šanci má prý také The Revenant (Zmrtvýchvstání) Alejandra Gonzáleze Iñárritua vyprávějící o americkém lovci a průzkumníkovi Hugu Glassovi (Leonardo diCaprio), jenž se po zradě parťáků probíjí divočinou, nebo film Marťan Ridleyho Scotta o astronautovi (Matt Damon), který nedopatřením uvízne na Marsu.

Překvapení a polemiku vzbudil fakt, že Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu, která Zlaté glóby udílí, při klasifikaci snímků umožnila, aby se Marťan mohl ucházet o trofej v kategorii komedie a muzikál, snad aby nemusel čelit konkurenci v hlavní kategorii filmové drama. „To je skutečně punkový krok,“ komentoval údajné zákulisní machinace na Twitteru Judd Apatow, autor konkurenční komedie Vykolejená.

2105_1208_GG_2015_AlternateImage_AC

Ceremoniál bude uvádět britský komik Ricky Gervais, který show provázel v letech 2010 až 2012 a proslul tím, že ve svých vtipech nikoho nešetřil, a to ani známá hollywoodská jména.

Jen čtyři dny po vyhlášení Zlatých glóbů oznámí americká Akademie filmového umění a věd nominace pro 88. ročník Oscarů. Americká média zmiňují mnoho dalších aspirujících snímků, které přitom nejsou favority – například boxerské drama Creed se Sylvesterem Stallonem, životopisný film Steve Jobs o zakladateli Applu od Dannyho Boylea, nový film Stevena Spielberga Most špionů odehrávající se v době studené války, western Osm hrozných Quentina Tarantina, snímek o irské imigrantce Brooklyn Johna Crowleye nebo drama Room (Pokoj) o mladé ženě a jejím pětiletém synovi Jackovi, kteří jsou uvězněni v jednom pokoji.

Právě výkon Brie Larsonové v roli Jackovy matky by jí měl zajistit Oscara pro nejlepší herečku, soudí některá odborná média. Nominace ale prý nemine ani Cate Blanchettovou za snímek s lesbickou tematikou Carol nebo Jennifer Lawrenceovou za Joy. Oscara v mužské kategorii by si prý nejvíce zasloužil dlouholetý čekatel Leonardo DiCaprio, jenž byl na zlatou sošku poprvé nominován už v roce 1993 za film Co žere Gilberta Grapea. Nominaci by mohl získat také Michael B. Jordan (Creed), Tom Hanks (Most špionů), Michael Fassbender (Steve Jobs) nebo Johnny Depp (Black Mass: Špinavá hra).

revenant-gallery-02-gallery-image

Adepti na ocenění pro nejlepšího režiséra jsou například Ridley Scott (Marťan), Thomas McCarthy (Spotlight) nebo Alejandro González Iñárritu (The Revenant).

Česko vyslalo do boje o Oscara za nejlepší zahraniční film snímek scenáristy a režiséra Slávka Horáka Domácí péče.

Dva dny po zveřejnění nominací na Zlaté glóby, 12. prosince, se budou udílet filmová ocenění v Evropě. Nominace pro Evropské filmové ceny jsou už známy. Nejvíce, pět, a to i na cenu za nejlepší celovečerní film, jich získalo drama Mládí italského režiséra Paola Sorrentina. Čtyři nominace má závěrečný díl trilogie švédského režiséra Roye Anderssona Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě. V soutěži není žádný český zástupce.

Prestižní jsou také britské filmové ceny BAFTA. Může se o ně ucházet jakýkoli film, který běžel příslušný rok v britských kinech. Trofeje v podobě divadelní masky bude britská filmová akademie rozdávat 14. února. České filmové ceny Český lev budou vyhlášeny 5. března, nominace budou odtajněny 20. ledna.

Los Angeles/Praha 9. prosince (ČTK)

Foto: nbc.com

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone

Komentáře obsahující útoky na třetí osoby, linky na externí zdroje (URL) a taky komentáře neobsahující názor k tématu článku nebudou publikovány. Děkujeme za pochopení a přejeme plodné diskuze.

« REKLAMA »