Kresba legendárního běžce Emila Zátopka bude zdobit kolekci oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v Riu de Janeiro. Český olympijský výbor (ČOV) se osobností čtyřnásobného olympijského vítěze inspiroval pro celou řadu aktivit v příštím roce.

„Jsem moc ráda, že se s Emilovým životem a jeho sportovními úspěchy může seznámit další generace,“ řekla Zátopkova manželka Dana, olympijská vítězka v hodu oštěpem z Helsinek 1952. Když se dozvěděla, že slavný vytrvalec bude inspirací pro nadcházející olympijský rok, byla překvapená. „To jsem se divila,“ uvedla třiadevadesátiletá Zátopková.

Fotothek_df_roe-neg_0006305_013_Emil_Zátopek

Zátopkova kresba se objeví nejen na oblečení sportovců, ale dostane se do loga ČOV. V minulých dnech vyšel běžcův životopis z pera Pavla Kosatíka a režisér David Ondříček připravuje o Zátopkovi film.

„Hledali jsme osobnost, která by v této výjimečné olympijské sezoně spojila vrcholové, amatérské i neorganizované sportovce a je schopna oslovit širokou veřejnost i odborníky,“ řekl předseda ČOV Jiří Kejval.

Fotothek_df_roe-neg_0006305_012_Emil_Zátopek_bei_einem_Wettkampf

Zátopek, jenž zvítězil na OH v Londýně 1948 v běhu na 10 km a čtyři roky nato v Helsinkách na tratích 5 a 10 km a v maratonu, občas k podpisu přikreslil sebe k postavičce oštěpařky, kterou předtím vyvedla jeho žena. Jeho autoportrét do loga upravil akademický malíř Milan Jaroš. „Kresba se mi dostala do rukou šťastnou náhodou a hned jsem věděl, že to bude základem motivu. Změnil jsem jediné – výraz v panáčkově tváři. Původně se totiž nesmál,“ uvedl Jaroš při oficiálním odhalení kresby.

„Na tom se nedalo nic pokazit,“ řekla Zátopková při prvním pohledu na motiv. „Má nos mezi očima a vypadá to jako běžec. Je to hezký motiv a vypadá to dobře,“ hodnotila.

Emil_Zátopek_redux

Školáci se o atletické legendě dozvědí v rámci projektu Sazka Olympijský víceboj a za úkol budou mimo jiné mít běžce nakreslit. Vybrané dílka budou doprovázet výpravu do Ria. „Je to úžasná myšlenka. Děti si uvědomí, jaký byl Zátopek sportovec, ale hlavně zjistí, jak o tom přemýšlel,“ řekl kajakář Vavřinec Hradilek, stříbrný medailista z Londýna 2012.

Loni na zimní olympiádě v Soči měli Češi oblečení v barvách státní vlajky se vzorem inspirovaným první československou poštovní známkou z dílny malíře Alfonse Muchy. Na letních hrách v Londýně 2012 měly stejnokroje design z motivu obrazu Františka Kupky Amorfa – Dvoubarevná fuga. Z této kolekce nejvíce zaujaly holínky.

„V minulosti sport vzdával holt umělcům a nechávali jsme se inspirovat umělci. Nyní se naopak umělci inspirují sportovcem,“ podotkl Kejval.

Praha 8. prosince (ČTK)