Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone

„Ztratily naději, ale dítěti trvá velice dlouho, aby přestalo být dítětem. aby si přestalo hrát i na velice nepříznivých místech za špatných podmínek,“ uvádí sérii svých fotek fotoreportér Magnus Wennman ze Stockholmu.

Nedávno zveřejnil dojemné fotografie vyvolávající rozruch ve společnosti. Vyobrazuje totiž, co se děje na prahu Evropy s dětmi uprchlíků, kteří unikají před konfliktem v Sýrii. Série silných fotografií dostala celkem přímočarý název – „Where The Children Sleep“, tedy „Kde spí děti“.

„Jedné z nich chybí postel. Další holčičce zase panenka s tmavýma očima. Třetí dítě sní o minulosti, kdy mu jeho polštář nebyl nepřítelem,“ popisuje svůj nejnovější fotografický projekt sám autor.

„Konflikt a krize s ním spojená může být těžká pro pochopení, ale není těžké pochopit to, že malé děti potřebují bezpečné místo pro spánek. Pochopit toto je snadné,“ prozradil Magnus v rozhovoru pro CNN.

Magnus přiznal, že při tvorbě těchto záběrů musel vypnout své pocity a skrývat se za svůj fotoaparát. K celému projektu přistupoval velmi osobně a snažil se ho vytvořit s respektem. Jak se mu to podařilo, můžete posoudit sami.

Lamar, 5 let, Horgoš, Srbsko

where-children-sleep-syrian-refugee-crisis-photography-magnus-wennman-14

Abdullah, 5 let, Bělehrad, Srbsko

Každou noc trpí nočními můrami, protože se stal svědkem vraždy své vlastní sestry. Navíc trpí poruchou krve, na jejíž léčbu ale rodina nemá peníze.

where-children-sleep-syrian-refugee-crisis-photography-magnus-wennman-4

Ahmed, 6 rokov, Horgoš, Srbsko

I malé děti táhnou na zádech velké batohy s věcmi, které jsou tím jediným, co jim po opuštění domoviny zůstalo. Velice je to vyčerpává, ale nemají na výběr. Ahmed brečí jen občas, po večerech. Jeho otec byl zastřelen na severu Sýrie a stará se o něj jeho strýc.

where-children-sleep-syrian-refugee-crisis-photography-magnus-wennman-2

Maram, 8 let, Ammán, Jordánsko

Když se vrátila ze školy, bomba zasáhla přímo jejich dům a na malou Maram spadla část střechy. Byla převezena do nemocnice v Jordánsku, kde ležela 11 dní v kómatu. Od probuzení z kómatu nemůže mluvit kvůli zdeformované čelisti. Její rodiče pochopili, že domů se už vrátit nemohou.

where-children-sleep-syrian-refugee-crisis-photography-magnus-wennman-19

Ralia, 7 a Rahaf, 13 let, Bejrút, Libanon

Mladí sourozenci žijí na ulicích Bejrútu od té doby, co bomba zabila v jejich domě v Damašku jejich bratra a matku. Na ulici přežívají se svým otcem už přes rok.

where-children-sleep-syrian-refugee-crisis-photography-magnus-wennman-8

Moyad, 5 let, Ammán, Jordánsko

Když šel s maminkou na trh koupit mouku, v taxíku, který kolem nich projížděl, vybuchla bomba. Moyadovu matku zabila na místě, on byl transportován se střepinami v hlavě, zádech a pánvi do Jordánska.

where-children-sleep-syrian-refugee-crisis-photography-magnus-wennman-10

Walaa, 5 let, Dar-El-Ias

Její rodina utekla z domu po bombových útocích. Od té doby Walaa v noci nespí, protože z ní má strach. Bojí se i vlastního polštáře.

where-children-sleep-syrian-refugee-crisis-photography-magnus-wennman-3

Ahmad, 7 let, Horgoš/Röszke

where-children-sleep-syrian-refugee-crisis-photography-magnus-wennman-16

Shiraz, 9 rokov, Suruç, Turecko

Ve třech měsících jí lékaři diagnostikovali mozkovou obrnu a rodičům poradili, ať neutrácí za její léčbu, protože je to zbytečné. Když začala válka, matka ji přenesla z Kobane do Turecka, kde malá holčička leží každý den i noc v malé dřevěné kolébce.where-children-sleep-syrian-refugee-crisis-photography-magnus-wennman-7

Shehd, 7 let

where-children-sleep-syrian-refugee-crisis-photography-magnus-wennman-12

Amir, 20 měsíců, Zahle Fayda

Amir byl patrně psychicky traumatizovaný už v děloze, čemuž dává jeho matka za příčinu to, že zatím neřekl ani slůvko.

where-children-sleep-syrian-refugee-crisis-photography-magnus-wennman-21

Juliana, 2 roky, Horgoš, Srbsko

where-children-sleep-syrian-refugee-crisis-photography-magnus-wennman-18

Fara, 2 roky, Azraq, Jordánsko

where-children-sleep-syrian-refugee-crisis-photography-magnus-wennman-6

Zdroj: www.CNN.com, Boredpanda.com

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone

Komentáře obsahující útoky na třetí osoby, linky na externí zdroje (URL) a taky komentáře neobsahující názor k tématu článku nebudou publikovány. Děkujeme za pochopení a přejeme plodné diskuze.

« REKLAMA »