Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone

Francouzský magazín pro ženy Elle je už dámou v letech – v sobotu 21. listopadu oslaví sedmdesátiny. V roce 1945 ho založily novinářka Heléne Lazareffová a spisovatelka Marcelle Auclairová. Okamžitě se setkal s velkým úspěchem, protože navzdory poválečné depresi se ženy chtěly líbit a užívat si.

Obálka z roku 1951.

Obálka z roku 1951.

S léty si Elle našel cestu do mnoha zemí a dnes je nejprodávanějším časopisem na světě. Zaměřuje se na módu, krásu, zdraví a zábavu a existuje ve 46 jazykových vydáních včetně české mutace.

elle

Na počátku existence obsahoval magazín, jehož název ve francouzštině znamená „ona“, pouze dvacet stran a používáním barevných fotografií se lišil od jiných časopisů své doby, dosud černobílých. Jeho obsah zahrnoval i recepty a povídání o osobnostech v módní branži.

elle2

Na začátku 50. let časopis razil průkopnický styl inspirace americkým sportovním oblečením a také oblečením prêt-à-porter, které slavilo úspěch v 60. letech. V roce 1952 se na jeho titulní stránce objevila například mladá Brigitte Bardotová. V 60. letech už měl 800 tisíc věrných čtenářů a slavný slogan „Pokud ona (elle) čte, tak čte Elle.“ Definitivní formu měsíčníku dal časopisu Peter Knapp, který se stal jeho uměleckým ředitelem v roce 1959.

22914613

elle3

Marilyn Monroe na obálce z roku 1960. Dva roky na to zemřela.

Dnes je magazín módním vzorem a spolupracuje s velkými pařížskými obchody. První číslo české Elle vyšlo v dubnu 1994 a na obálce se objevila modelka Daniela Peštová.

ELLE4

V roce 2012 se na obálce poprvé objevil muž.

Paříž/Praha 20. listopadu (ČTK)

Foto: fashiongonerouge.com, www.yasminlebon.net, www.doucemetlematin.com, www.thepoke.co.uk

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone

Komentáře obsahující útoky na třetí osoby, linky na externí zdroje (URL) a taky komentáře neobsahující názor k tématu článku nebudou publikovány. Děkujeme za pochopení a přejeme plodné diskuze.

« REKLAMA »