Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone

Vítejte ve Slovinsku, státu plném jezer a řek, dvou a půl tisícových vrcholů, lyžařských středisek, cyklotras a výborné kuchyně. Dnes vám představíme slovinský tekutý poklad, dech beroucí jezero Bohinj.

Nedaleko rakouských hranic se v malebném státu Slovinsko nachází Triglavský národní park, který skrývá mnoho úžasných míst, která rozhodně stojí za vaši návštěvu. Budete si zde totiž skutečně připadat jako na konci světa, a pokud milujete přírodu, je to to ideální místo, kde jí budete skutečně nablízku.

Pokud si o Triglavském národním parku chcete přečíst více, klikněte zde.

IMG_2982

Bohinj je prostě boží. Mnou pořízena fotografie z obyčejného čínského mobilu, naprosto bez úprav.

Kromě nejvyšší hory Julinských Alp, Triglavu, po kterém je celý park pojmenován, zde najdete také mnoho vodopádů a jezer. Jedním z nich je i největší slovinské jezero Bohinj. Nezáleží přitom na tom, ve kterém ročním období ho navštívíte. Vždy tam budete mít co dělat a vždy vás ohromí tamější atmosféra a nádherná příroda.

boh15

Bohinjské jezero leží v nadmořské výšce 525 metrů nad mořem a je obklopeno horským masivem téměř ze všech stran. Má rozlohu 3,18 km², je 4,35 km dlouhé a 1,25 km široké a pobřeží má délku 10,9 km. Tím se stává ideálním pro běh. Dosahuje maximální hloubky 45 m, díky své hloubce a rozloze je tak také populární pro canoe, které si můžete na břehu půjčit.

Cyclist rides through Slovenian countryside

V okolí Bohinju je vůbec, co se týká sportu, hodně možností. Kromě již zmíněného běhu a kanoistiky si můžete půjčit kolo a jeho okolí tak prozkoumat rychleji a efektivněji. Můžete si také zaraftovat na nedalekých divokých řekách, v létě plavat, windsurfovat, lovit ryby, vyblbnout se v lanovém parku, a hlavně – můžete vyrazit na nespočet různých túr.

O tom, že chození po horách je dnes více trendy, než válení na pláži, si můžete přečíst zde.

tranquility

Návštěvu Bohinju mohu rozhodně doporučit, protože mne zaujalo mnohem více než jeho slavnější sourozenec, jezero Bled. To je oproti Bohinju velmi přeturistikované, určitě ale také stojí za vidění. Naštěstí ale lze zvládnou návštěvu obou jezer během jednoho dne. Oblast okolo Bohinju je ovšem mnohem tajuplnější, což bude také tím, že se zde nenachází tolik hotelů. Jejich výstavba je tu totiž téměř zakázána. Ale nebojte se, je zde se kde ubytovat. Kromě pár skutečně kvalitních čtyřhvězdičkových hotelů tu najdete také kemp (doporučujeme na léto), a mnoho chat. Musím uznat, že pronájem malé chaloupky v lese nebo apartmánu mi je pro toto smyslné místo sympatičtější. Pokud jste ale ubytování třeba ve slovinském hlavním městě Ljubljani, není problém vyrazit na Bohinj pouze na jeden den. Dostanete se sem přibližně za hodinu jízdy autem nebo hodinu a půl autobusem.

Flowers in the mountain meadow

A jaké přírodní památky v oblasti Bohinju kromě samotného jezera navštívit?

řeka Sava Bohinjka – ta vytéká ze samotného jezera a pokračuje dále na severovýchod, která je celoročně sjízdná a po cestě protéká mnohými soutěskami, které také stojí za návštěvu.

vodopády Savica – nádherný vodopád asi hodinu a půl chůze od jezera, vysoký téměř 50 metrů.

boh16

lyžařské středisko Vogel – Je atraktivní jak v zimě, tak v létě. Vyvezte se lanovkou s téměř kilometrovým převýšením. Z horní stanice uvidíte nejen celé jezero Bohinj a údolí, ale také horu Triglav (při dobrém počasí), která je coby kamenem dohodil, a okolní vrcholy. Z horní stanice se pak můžete vydat na nespočet horských túr. Ti fyzicky zdatnější si mohou k horní stanici vyšlápnout, zabere jim to ale téměř tři hodiny.

Navštívit můžete také řadu místních farem a restaurací, kde ochutnáte spoustu vynikající lokální kuchyně.

boh9 boh8

Crucifix in the Alpine Meadow

Planina Zajamniki Alpine Meadow

boh3

V blízkosti jezera se nachází hned několik vesnic, mezi nimi třeba Ribčev Laz, Stara Fužina nebo Studor. Tyto vesnici jsou ideální pro start túry směrem na Triglav. Blízko vesnice Ribčev Laz, která přímo sousedí s jezerem, stojí kostel sv. Jana Křtitele, ze kterého je ádherný výhled na méně drsnou stranu jezera.

AJ3XN4 The church at Bitjne near lake Bohinj stands out in stark beauty against the surrounding mountains. Image shot 2006. Exact date unknown.

Poslední týden v květnu a první týden v červnu se tady navíc koná Mezinárodní festival divokých květin, takže můžete navštívit plno výstav, workshopů a botanické procházky s průvodci.

boh18 Bohinjsko jezero z Vogla

F0PEYR Ibex (Capra ibex) feeding, Triglav National Park, Julian Alps, Slovenia, July 2009

EYX3W4 Lake Bohinj (Bohinjsko jezero), Triglav National Park, Upper Carniola, Slovenia. Statue of Zlatorog on the shore of the lake.

boh

Foto: www.bbc.com

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone

Komentáře obsahující útoky na třetí osoby, linky na externí zdroje (URL) a taky komentáře neobsahující názor k tématu článku nebudou publikovány. Děkujeme za pochopení a přejeme plodné diskuze.

« REKLAMA »