V předvečer klíčových jednání pařížské konference o klimatických změnách začal dnes čtyřiadvacetihodinový koncert, který se vysílá na internetu. Hlavními hvězdami akce jsou britský zpěvák Elton John a americká poprocková kapela Bon Jovi.

Hudební vystoupení, která zahájila britská skupina Duran Duran, prokládají videoupoutávky a diskuze o problematice globálního oteplování.

norsko10

S nápadem přišel bývalý americký viceprezident Al Gore, který stojí za sérií koncertů Live Earth, snažících se upoutat pozornost lidí ke klimatickým změnám.

K Pořadatelé slibují každou hodinu přerušovat vysílání „hvězdnými provokacemi“.

Cílem je přimět světové vůdce, aby na konferenci OSN o změnách klimatu, která se bude v Paříži konat od 30. listopadu do 11. prosince, dokázali dospět k dohodě o snižování emisí skleníkových plynů. A také povzbudit každého, aby začal jednat u sebe doma a ve své obci, vysvětlili organizátoři.

Iceland

Vysílání je společnou akcí Goreových projektů Climate Reality a Live Earth. Série koncertů měla pokračovat na všech kontinentech 18. června, ale nejprve byla odložena, pak zrušena a nakonec „spojena“ do chystaného internetového vysílání „24 Hours of Reality and Live Earth: the World is Watching“.

„Konference OSN o klimatických změnách v Paříži může být klíčový okamžik, abychom změnili nebezpečný směr, kterým se ubírá naše planeta,“ prohlásil Gore.

Bývalý viceprezident sice prohrál v roce 2000 souboj o Bílý dům, ale v roce 2007 získal za své ekologické aktivity Nobelovu cenu. Autorsky se také podílel na filmovém dokumentu Nepříjemná pravda, který v roce 2007 získal Oscara za nejlepší dokument.

Paříž 13. listopadu (ČTK)