Hluboká místa lákají dobrodruhy od nepaměti a jejich prozkoumávání přináší adrenalin jako málo co jiného. Samozřejmě v mnoha případech vidí jen černou tmu, ale jsou zde i místa, která přinášejí pod zemským povrchem úžasné scenérie. Od procházky srdcem sopky až po zamrzlé jezero. Taková vám nyní představíme.

Uvnitř jeskyně

Gruzie, hloubka 2 197 metrů, náročnost 9

Arabika Massif, Caucasus Mountains, Georgia. A caver seen from the bottom of the Krubera entrance shaft.

Jeskyně Krubera je momentálně nejhlubší známá jeskyně na Zemi a nachází se v masivu Arabika. Pro dobrodruhy je to stále obrovská výzva a dosud nejhlubší prozkoumaná část je 2 197 metrů pod povrchem. Rekord stanovil ukrajinský profi diver Gennadiy Samokhin v roce 2012.

Hloubkové potápění

Mariánský příkop, hloubka 10 916 metrů, náročnost 10

scanned on the 7100. retouched by nicole elliott

Nejhlubší část oceánu byla poprvé prozkoumána v lednu 1960 Donem Walshem a Jacquesem Piccardem pomocí speciálního podmořského plavidla zvaného Trieste. Nedávno příkop prozkoumal i filmový tvůrce James Cameron, když se v roce 2012 spustil v jednomístné ponorce Deepsea Challenger. Režisér celý svůj ponor zdokumentoval s cílem podpořit vědecké objevy.

Do středu Země

Island, hloubka 213 metrů, náročnost 5

red3Tato spící sopka je jediná, kterou můžeme prozkoumat zevnitř. Naposledy totiž vybuchla před 4 tisíci lety a neexistuje žádný náznak, že by se měla opět probrat. Návštěva sopky Thrihnukagigur je celkem snadná věc. Turisté se zde spouštějí na otevřeném výtahu a mohou tak v klidu obdivovat barevné komory.

Umělý otvor

Jižní Afrika, hloubka 4 000 metrů. náročnost 6

Gold mining at the Anglo Gold Ashanti Mine, Mponeng, Carletonville, west of Johannesburg, South Africa

Mponeng je zlatý důl v Jižní Africe a dostat se do hloubky 4 km, tedy až na samé dno, trvá více než hodinu. Jde o nejhlubší člověkem vytvořenou díru na světě, a dokonce se zde i aktivně těží. Dole v hlubinách má teplota skály kolem 60 ° C a dosahuje 95% vlhkosti.

Sibiř, domov nejhlubšího jezera

Bajkal, hloubka 1 637 metrů, náročnost 8

Icy Landscape

Jezero Bajkal asi turistickou destinací úplně nebude. Díky své poloze v odlehlé části je pro většinu smrtelníků nedosažitelným. Je možné se ale ponořit na jeho dno, což udělala ruská výprava v roce 2013 v čele s prezidentem Putinem. Před hrami v Soči byla pod vodou vyfocena olympijská pochodeň.

Nejnižší bod na Zemi

Antarktida, hloubka 2 555 metrů, náročnost 10

An elevated view of Patton Glacier and the Ellsworth Mountains.

Bentleyův subglaciální příkop je nejnižší bod na povrchu Země, který není pokryt oceánem. Místo toho je ale pokryt ledem. Jáma je hlubší než Grand Canyon a byla objevena skupinkou vědců mapujících subglaciální povrchy pomocí družic a speciálních ledu vzdorných radarů.

Potápěčský rekord

Červené moře v Egyptě, hloubka 332, 35 metrů, náročnost 10

red7

Nejhlubší potápěčský ponor provedl Ahmed Gabr v roce 2014, kdy o 14,1 metru překonal předchozí rekord a dosáhl hloubku 332,35 metrů v egyptském Rudém moři.

Lanová jeskyně

Omán, hloubka 310 metrů, náročnost 9

Stefan Glowacz rapple down from the last pitch, Cave Majlis Al Chinn, Oman on February 24th, 2014 Copyright: Klaus Fengler/ Stefan Glowacz GmbH

Jeskyně Majlis al Jinn je jednou z nejhlubších na světě. Co ji ale dělá výjimečnou je to, že jediný způsob, jak se dostat na dno, je slanit 160 metrů. Pokud tedy nejsi Felix Baumgartner, který se dostal do jeskyně pomocí BASE jumpu v roce 2007.

Zdroj: www.redbull.com

Komentáře obsahující útoky na třetí osoby, linky na externí zdroje (URL) a taky komentáře neobsahující názor k tématu článku nebudou publikovány. Děkujeme za pochopení a přejeme plodné diskuze.

« REKLAMA »