Pod dohledem populárního rozhodčího Nigela Owense se odehrálo v sobotu večer finálové derby mezi Novým Zélandem a Austrálií.

Finále anglického světového šampionátu v ragby lze shrnout v rychlé konstatování: nikdo jiný, než hráči Nového Zélandu, nemohl vyhrát ve finále, protože úroveň jejich hry dosáhla úrovně, jakou dosáhla málokterá země v historii tohoto sportu. Zaslouženě obhájili titul a zvítězili už potřetí v historii.

ragby

Austrálie byla nejlepší ze zbývajících mužstev, ovšem, s úctyhodným výkonnostním odstupem od All Blacks navzdory dobrému výkonu v druhém poločase.

Čtyři roky dozadu Nový Zéland doslova dokulhal k vítězství ve finále proti Francii v Aucklandu. Do té doby čekala ostrovní země na světový triumf dlouhých čtyřiadvacet let. První emoce hráčů po závěrečném hvizdu sršely spíše úlevou než radostí. Tým se dostal během tohoto turnaje na vrchol svých schopností a od začátku finále hráči diktovali tempo hry a nenechali se rozhodit několika fázemi hry, kdy Austrálie byla více než loutkou pro finálovou hru.

owens3
Mužem zápasu se stal Dan Carter, do kterého by to před šampionátem tipoval málokdo. Odborníci a kritici si nebyli jisti účastí Cartera v mužstvu z důvodu předchozího dlouhotrvajícího zranění. K vítězství svého týmu přispěl 19 body, o dva více, než byl bodový rozdíl konečného výsledku 34-17.
Po šampionátu se s kariérou rozloučí i někteří důležití hráči All Blacks. Mezi nimi Richie McCaw, jehož trenér Hansen označil za vůbec nejlepšího All Black v historii, či již zmíněný Dan Carter. Pro jiné týmy by ztráta těchto hráčů znamenala několikaletý výkonnostní propad, ale v případě Nového Zélandu je nahradí již vyzkoušení a ostřílení Cane s Barrettem.
Během sledování sobotního finále se nelze ubránit jednomu faktu: Nový Zéland je s výrazným odstupem nejlepším týmem světa a na to, aby je jiné týmy předstihly, bude potřeba něco více, než ukončení kariéry několika výjimečných hráčů All Blacks.

Foto: theguardian.co.uk