Výsadbou vinné révy začne v pátek 6. listopadu v Českém Krumlově Festival vína. Potrvá 30 dnů, vyvrcholí příjezdem svatého Martina a degustací v Zámecké jízdárně. Součástí přehlídky je už tradiční ochutnávka svatomartinského vína i setkání se znalci vín, řekl dnes novinářům Miroslav Reitinger z Českokrumlovského rozvojového fondu. Festival vznikl před třemi lety, aby do města UNESCO přilákal hosty i mimo hlavní sezonu.

„Loni jsme vysadili první hlavy vinné révy v obnovené klášterní zahradě a letos jsme pro další viničku našli neméně atraktivní místo – malebné terasy u zahradního ateliéru Egona Schieleho v revitalizovaném třetím meandru řeky Vltavy,“ uvedl Reitinger. Dodal, že Český Krumlov sice neleží ve vinařském kraji, ale vinnou révu se na jižních zámeckých terasách pokoušeli pěstovat už Rožmberkové. V projektu Návrat vína do Českého Krumlova budou vinice obnoveny postupně i na dalších místech.

wineglass-553467_1280

Zahajovací program završí 6. listopadu galavečer s prezentací prvotřídních vín. Hosté si je budou moci vychutnat v kombinaci se šestichodovým menu, které připraví uznávaný šéfkuchař Jan Punčochář z pražské restaurace Grand Cru.

Na festival bylo pozváno na 40 významných vinařů, speciální menu se bude podávat ve 23 místních restauracích a součástí programu je 22 vystoupení sommeliérů. Vedle českých a moravských vín se budou podávat i vybraná vína z Rakouska, Maďarska, Německa, Itálie a Slovinska.

Také letos přijede 11. listopadu na náměstí Svornosti svatý Martin a přiveze první víno roku, které účastníci slavnosti otevřou a ochutnají v 11:11. Svatomartinské víno poputuje do vybraných místních restaurací, kde si až do neděle 15. listopadu gurmáni pochutnají na svatomartinské huse v různých, i netypických variacích. Loni se podle Pavla Fučíka ze Sdružení cestovního ruchu Český Krumlov vypilo 500 lahví vína a snědlo 400 hus.

České Budějovice 14. října (ČTK)