Za dobrým pivem se vyplatí přijít s přáteli

Mnichovský pivní festival Oktoberfest je za polovinou a zatím přilákal jen tři miliony návštěvníků, o deset procent méně než loni za stejnou dobu. Podle organizátorů festivalu ubylo především hostů ze sousedních států. Spotřeba piva však je téměř stejná jako loni, přestože je chmelový nápoj nejdražší v historii festivalu.

sp2

Loni navštívilo Oktoberfest během prvního týdne o 300 tisíc lidí víc. Ve srovnání s předchozím rokem klesl počet hostů z „blízkého zahraničí“, uvedli pořadatelé festivalu. Za hlavní důvod snížené návštěvnosti však označují chladné počasí v prvním festivalovém týdnu, ne obnovení kontrol na hranicích Německa s Rakouskem a s Českem kvůli příchodu běženců. Organizátoři Oktoberfestu však věří, že se do 4. října, kdy festival končí, ještě podaří loňskou návštěvnost vyrovnat.

oktoberfest-535122_1280

Provozovatelé pivních stanů jsou s dosavadním průběhem Oktoberfestu spokojeni. „Je trochu jednodušší organizovat provoz stanů, protože není takový tlak hostů,“ uvedl mluvčí festivalu Toni Roiderer. Spotřeba piva je přitom jen o dvě procenta nižší než loni a je pravděpodobné, že se i letos na Oktoberfestu vypije přes sedm milionů litrů chmelového nápoje. Litrovou sklenici, takzvaný máz, přitom poprvé nelze koupit za méně než deset eur (270 Kč).

oktoberfest-819716_1280

Jedním z nejviditelnějších trendů letošního festivalu je rostoucí obliba vegetariánských jídel na úkor pečeného masa. Během prvního týdne spořádali návštěvníci festivalu 55 volů a 22 telat, zatímco loni to bylo 60 volů a 27 telat. Naopak roste odbyt bezmasých pochutin, jako jsou knedlíky se špenátem.

První polovinu Oktoberfestu hodnotí pozitivně i mnichovská policie. „Zaznamenali jsme celkový pokles spáchaných trestných činů a přitom jsme zadrželi víc pachatelů,“ řekl náměstek mnichovského policejního prezidenta Werner Feiler. Podle něj musela policie stejně jako před rokem zasahovat zhruba v 1100 případech, proti loňsku ale o šest procent klesl počet násilných činů. Klesl také počet otrav alkoholem: Bylo kvůli ní třeba hospitalizovat 318 lidí, o 52 méně než loni.

Berlín 29. září (zpravodaj ČTK)