Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone

Většinou si ve spojení s pojmem vysokoškolské koleje nevybavíme zrovna nic útulného, natož luxusního. Kdo kdy na kolejích bydlel nebo aspoň byl, tak určitě ví, že soukromí tam mají studenti pramálo a vzhledem k dočasnému užití nenajdou ani příliš mnoho prvků, které by jim aspoň trochu připomínaly domov. To jste ale ještě nebyli v těchto kolejích ve Švédsku.

s7

Žádné ubytovny, které každý semestr slouží jinému studentovi jen k nejnutnějšímu, tedy přespání, možná studiu a nějaké party. Žádné nechutné toalety, pomalované zdi, rozvrzané krátké postele či společné kuchyňky, kam se člověk pomalu bojí vkročit, aby nenarazil na lince na tekutiny nejrůznějšího původu (všichni víme, kde milenci na kolejích najdou špetku soukromí).

Švédští architekti ze studia Tengbom na to šli jinak. Jak už bývá v severských zemích zvykem, spojili nejen příjemné s užitečným, ale navíc mysleli i na ekologii. Přístřešek pro studenty lze navíc také využít jako víkendovou chatu.

Má pouhých 10 metrů čtverečních obytné plochy, kde ale najdete vše potřebné. Patro pro spaní, jídelní  a studijní koutek, úložný prostor, poličky, malou kuchyňku, koupelničku i stůl. Aby architekti porozuměli potřebám studentů, přizvali je k projektu a nechali se inspirovat jejich nároky. Celý domek je pak laděn do příjemných přírodních barev a jeho nosným prvkem je dřevo. Podařilo se také snížit náklady na energii, čímž se i samotný pronájem snížil o polovinu. To zajisté každý student vřele uvítá. A co je nejlepší? Může v buňce bydlet sám!

s3

s4

Zdroj a foto: www.tengbom.se

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone

Komentáře obsahující útoky na třetí osoby, linky na externí zdroje (URL) a taky komentáře neobsahující názor k tématu článku nebudou publikovány. Děkujeme za pochopení a přejeme plodné diskuze.

« REKLAMA »