Nečekaně brzo se dostalo pohoštění papeži Františkovi, který je právě na návštěvě Kuby. Papež je znám svou slabostí pro sladkosti a už na palubě letadla mířícího do Havany se novinářka americké televize Univision vytasila s krabicí argentinské pochoutky zvané empanada.

empanada-592359_1280

Zvláštní zpravodajka španělsky vysílající televize María Antonieta Collinsová papeže zaskočila, ale František, který se narodil v Argentině, byl očividně potěšen a požehnal jí. O empanadu, tedy nádivku zapečenou v těstě, se okamžitě podělil s novináři, kteří byli na palubě letadla.

empanada-592335_1280

Pokrm pro papeže připravili imigranti z Miami a Collinsová prozradila americkému serveru Time, že dostat krabici až k papeži nebylo snadné. „Řekla jsem si, co tak asi mohu dát papežovi Františkovi? Argentinské empanadas,“ uvažovala Collinsová a vyhledala v Miami restauraci, v níž dokázali Argentinci milované jídlo připravit.

Začala delikátní fáze operace, při níž bylo nutné dostat jídlo z USA do Říma, tam do letadla a nakonec do rukou papeže. V mezidobí strávila krabice nějaký čas v mrazáku v tiskovém oddělení Vatikánu. Pak byla Collinsová nucena jídlo rozmrazit, k čemuž použila vysoušeč na vlasy. Následně vše pečlivě zabalila a přenášela jako miminko.

„A stálo to za to, svatý otec byl potěšen a požádal svého asistenta, aby to ohřál v troubě,“ řekla s dojetím Collinsová. Novináři, s nimiž se pak papež podělil, souhlasili, že jde opravdu o pochoutku.

blessing-of-children-604358_1280

Papežovu cestu na Kubu, která bude pokračovat návštěvou USA, sledují také Argentinci. Jejich prezidentka Cristina Fernándezová Kirchnerová je na Kubě od soboty a zúčastní se dnešní mše, kterou papež bude sloužit na havanském náměstí Revoluce.

Havana 20. září (ČTK)

Foto: www.pixabay.com