Tři týdny poté, co se v kinech objevil celovečerní dokument Cesta vzhůru o cestě horolezce Radka Jaroše na osmitisícový vrchol K-2, přijde do distribuce další snímek inspirovaný tímto prostředím. Nyní však hraný a nazvaný Everest. Dnes ho na projekci v Praze představila společnost Cinemart, která ho v premiéře uvede 24. září. Film se do distribuce dostane v klasické i 3D verzi, navíc i jako speciál pro kina IMAX.

Americké filmaře inspirovaly skutečné tragické události při pokusu o zdolání nejvyšší hory světa roku 1996, kdy členy dvou expedic při sestupu zastihla krutá bouře. V dobrodružném snímku dokumentují příběh jejich členů, kteří se dostali za hranice svých možností. Do hlavních rolí obsadil islandský režisér a producent Baltasar Kormákur herce Jasona Clarka, Joshe Brolina, Johna Hawkese, Robin Wrightovou, Sama Worthingtona, Keiru Knightleyovou, Emily Watsonovou či Jaka Gyllenhaala.

Autenticity dosáhli filmaři tím, že do lokací, kde se natáčelo, zařadili kromě Alp a Islandu také základní tábor na úpatí Everestu. „Slavní herci tak poznali, jaké to je zažívat ukrutnou zimu, fyzicky náročné výšlapy a ve finále stanout tváří v tvář hoře. Každý z nich přiznával, že z tohoto zážitku při natáčení čerpal,“ komentoval to v distribučních materiálech režisér.

Herci museli zvládnout základy vysokohorského lezení, fyzicky náročné scény a používat vybavení, které měli k dispozici. Snímek se natáčel i ve studiích, konkrétně posloužila ta v Římě a Londýně, kde vznikly kulisy typických míst výstupu na Everest.

„Voda mrzla. Tam, kde jsme bydleli, nebylo žádné topení. Spali jsme pod elektrickými přikrývkami. Stěží jsme se mohli zvednout a dojít si na záchod, jaká byla zima. Herci neměli asistenty, kteří by jim pomáhali. Na scénu museli dojít pěšky a všechno vybavení si nesli s sebou,“ přiblížil režisér podmínky v Himálaji.

Z Nepálu se štáb přemístil do Val Senales v severní Itálii, aby se mohlo natáčet přímo na ledovci. Štáb v tu dobu zahrnoval zhruba 180 lidí z Velké Británie, Nového Zélandu, Austrálie, Německa, Itálie, Ameriky, Islandu a Nepálu. Natáčení zkomplikovaly přívaly sněhu, které stany zcela zasypaly. Sledovat štáb, jak v téměř čtyřkilometrové výšce v horách ve sněhové bouři stěhuje vybavení, jak helikoptéry dopravují části kamer a herci přinášejí věci na místa, bylo prý úchvatné. Produkce najala i jedenáct skutečných horolezců Šerpů, kteří poprvé v životě opustili Nepál, cestovali do Alp i obou studií.

Praha 18. září (ČTK)