Návštěvníci Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády ČR, které se o víkendu uskuteční na letišti v Mošnově na Novojičínsku, budou moci po třech letech znovu vidět americký strategický bombardér B-52 Stratofortress. Oznámili to dnes pořadatelé akce, podle nichž byl přílet legendárního letounu potvrzen teprve v úterý večer.

„Účast B-52 je na podobných evropských akcích i v tomto roce výjimečná,“ uvedl Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení Jagello 2000, které je jedním z organizátorů Dnů NATO.

Bombardér B-52 byl na Dnech NATO už několikrát a vždy patřil k největším lákadlům akce. Naposledy v roce 2012 byly na letišti nedaleko Ostravy k vidění dokonce dva tyto stroje s rozpětím křídel 56,4 metru.

b-52-49313_1280

„V tomto roce bude ‚padesátdvojce‘ sekundovat McDonnell Douglas C-17 Globemaster III švédského letectva, třetí největší dopravní sériové letadlo na světě s rozpětím 51,8 metru,“ uvedl Pavlačík. Také tento letoun už se v minulosti v Mošnově představil. „Trojici největších exponátů doplňuje, v české premiéře, unikátní tankovací McDonnell Douglas KDC-10 švédského letectva s rozpětím 50,4 metru,“ uvedl Pavlačík.

Dny NATO jsou největší akcí svého druhu ve střední Evropě. Letos se jich zúčastní vojenské, záchranářské a bezpečnostní jednotky 14 zemí. Poprvé mezi nimi bude Jordánsko, které představí svou elitní jednotku tvořenou výhradně ženami. Speciální partnerskou zemí letos bude Švédsko.

Kromě množství vystavených strojů bude pro návštěvníky připraveno na každý den osm hodin dynamických ukázek ve vzduchu i na zemi. Lidé například opět po roce uvidí americký konvertoplán CV-22B Osprey, v premiérové dynamické ukázce se předvede bitevní vrtulník AH-64 Apache nebo česká vrtulníková letka ukáže záchranu sestřeleného pilota.

Vstup na akci je zdarma. Loni ji navštívilo 225 tisíc lidí a v okolí letiště ji provázely dopravní komplikace.

Mošnov (Novojičínsko) 16. září (ČTK)