Málokdo by si před začátkem US Open tipl, že ve finále ženské dvouhry proti sobě nastoupí dvě italské hráčky. Zato finále snů v hlavních rolích s Djokovičem a Federerem, obou hrajících v dobré formě, byl pravděpodobně přáním většiny z nás.

during day seven of the 2015 U.S. Open at the USTA Billie Jean King National Tennis Center on September 6, 2015 in the Flushing neighborhood of the Queens borough of New York City.

Italské finále žen v New Yorku

Po překvapivém, ale zaslouženém postupu Roberty Vinciové nad domácí Serenou Williamsovou se finálový zápas žen odehrál v čistě italské režii. Druhou hráčkou, kterou Apeninský poloostrov dodal do finále, byla Flavia Pennetta. Po prvním setu, který se rozhodl až v tiebreaku, byl druhý již čistě v režii Pennettové a po výhře 7-6, 6-2 se radovala ze svého vůbec prvního grandslamového titulu. Obě hráčky se znají již od svých devíti let a po vítězství Pennetové bylo očividné, jak jí úspěch její kamarádka Vinciová přeje. Před předáváním trofeje se Pennetová svěřila publiku, že po sezoně s tenisem končí. Tomu se říká odejít v nejlepším.

Skvělá show po třech hodinách čekání

us2

Úřadující světová jednička Novak Djokovic vyhrál turnaj US Open podruhé v kariéře a porazil tak v elektrizující atmosféře New Yorku sedemnáctinásobného vítěze Grand Slamu, Rogera Federera. Djokovic triumfoval v Big Apple podruhé, od roku 2011 po čtyřsetovém zápase 6-4, 5-7, 6-4 a 6-4.

Začátku souboje titánů ale předcházely problémy s počasím. Kvůli dešti zápas začal se zpožděním tří hodin a zejména pro evropského diváka to bylo dlouhé čekání až do jedné hodiny po půlnoci.

Roger v této sezoně pozvedl úroveň své hry o nové prvky

Novak Djokovic, of Serbia, waves to the crowd after beating Marin Cilic, of Croatia, during a semifinal match at the U.S. Open tennis tournament, Friday, Sept. 11, 2015, in New York. (AP Photo/Seth Wenig)

Před zápasem se očekávalo, jakým způsobem odehraje zápas Roger Federer, který v 34 letech dokázal pozměnit způsob své hry a zavést do ní nové prvky, především vysokou herní inteligenci a výjimečnost. Už několikrát v sezóně překvapil soupeře, mezi nimi i Djokoviče v Cincinnati, novou taktikou k druhému podání soupeře. Tenisová veřejnost zůstala v úžasu poté, co hned po Djokovičově podání Federer přiběhl několik metrů k síti a hned po odskoku míčku od země ji odehrál zpět přes síť. Překvapený zůstal nejen Novak Djokovic, ale i jeho trenér Boric Becker. Nový Federerův úder dostal pojmenování Sabr (Sneak Attack by Roger – volný překlad Zákeřný útok Rogera). Video tohoto úderu v Cincinnati i s Beckerovou reakcí:

Rivalita mezi Švýcarem a Srbem

Mezi oběma hráči panuje velká soutěživost a je všeobecně známo, že nejsou kamarády tak, jak je na tenisovém okruhu běžné. Z pohledu jejich výsledků je to však absolutně pochopitelné. Djokovic přilil naposledy olej do ohně právě reakcí na Federerův úder v Cincinnati. „Federer to vyzkoušel v Cincinnati. Párkrát mu to vyšlo. Je to pro něj vzrušující úder. Pro jeho soupeře až tak úžasný není. Nemám k tomu co víc říct,“ řekl 28 letý Srb. Některé osobnosti tenisové života dokonce označili Sabr za urážlivý, nebo zbytečně zastrašující.

Hvězdné, ovšem hrubé publikum hnalo za triumfem Federera

Mužské finále bylo z pohledu obecenstva plného celebrit jako David Beckham, Robert Redford či Hugh Jackman, Švýcarovou záležitostí. Dav na kurtu Arthura Ashe po celý zápas povzbuzoval Federera a v případě neúspěchu Djokoviče tleskal také. Celý zápas pod tlakem obecenstva a navzdory ošklivému pádu na začátku Srb prokázal obrovskou psychickou stabilitu a v rozhodujících chvílích byl lepším hráčem. Tuto sezónu tak připsal třetí grandslamové vítězství ze čtyř, celkově desáté v kariéře. Na rekord Federera mu chybí ještě sedm úspěchů. Na adresu hrubého chování publika se světová jednička vyjádřila s pochopením a s respektem k soupeři, který si to podle něj zaslouží. Nakonec dodal, že doufá, že jednou mu budou lidé fandit tak jako Federerovi.

Svými výkony je Srb na nejlepší cestě stát se legendou tenisu. Nesmíme však zapomínat ani na Rogera čekajícího na svůj osmnáctý grandslamový titul. Švýcar má i v 34 letech co nabídnout ze svého umění a do starého železa ještě rozhodně nepatří.

Zdroj a foto: http://espn.go.com/, http://www.usopen.org/