V pražských Letňanech dnes vystoupí na akci nazvané Velekoncert kontroverzní zpěvák Daniel Landa. Pořadatelé očekávají návštěvu přibližně 40.000 lidí. V okolí letňanského letiště proto budou platit dopravní omezení pro řidiče aut. Zpěvák koncert popsal i jako „příběh o své mentalitě a svém životě“.

concert-768722_1280

Landa na koncertě za účasti filharmoniků a dětského sboru zazpívá písně z celé své kariéry a představí nové studiové album s názvem Žito. „Desku komentovat nebudu, protože mluví sama za sebe. A mluví přesněji, než bych to řekl v rozhovoru. Není třeba nic dodávat, všechno jsem vyjádřil veršíky a hudbou,“ prohlásil Landa. Proti jeho hostování v Národním divadle Brno před časem protestovala část brněnské kulturní obce. Některým lidem vadila jeho skinheadská minulost, působení ve skupině Orlík a údajně xenofobní postoje.

V souvislosti s očekávanou návštěvou budou u letiště Letňany připravena některá dopravní opatření. Od 16:00 budou pro automobilový provoz částečně uzavřeny ulice Beladova, Listova a Prosecká. Uzavírky se netýkají pravidelného provozu autobusů MHD.

Nahrávka Žito vychází šest let od Landova posledního studiového počinu Nigredo a tři roky poté, co zpěvák, herec a skladatel při emotivním projevu na vyhlašování Českého slavíka oznámil přerušení své hudební kariéry. Na novince si Landa napsal hudbu a texty sám, výjimku tvoří pouze úvodní lidová píseň Bývali Čechové a duet s Václavem Noidem Bártou To je válka!, k němuž hudbu složil Bárta.

audience-868074_1920

Letos v květnu Landa zveřejnil text písně Nový Jeruzalém, která se měla stát hymnou k oslavám 700 let od narození císaře Karla IV. To vedlo k roztržce mezi zastupiteli hlavního města, jež oslavy připravuje. Pražská ČSSD Landu označila za „spoluzakladatele skinheadského hnutí u nás a exponenta krajní pravice“.

Landa má na kontě přes 1,2 milionu prodaných desek. Stojí za muzikály Krysař, Tajemství, Touha a naposledy Klíč králů.

Praha 12. září (ČTK)

Foto: www.pixabay.com