Na setkání vozů značky Porsche se do Liberce sjelo rekordní množství aut. Letos se akce konala podvaadvacáté a byla spojena s oslavou 140. výročí narození vratislavického rodáka a automobilového konstruktéra Ferdinanda Porscheho. Na čtyřdenní akci se sjelo 160 aut značky Porsche. ČTK to dnes řekl organizátor akce a prezident Porsche Classic Club ČR Milan Bumba.

por2

„Až dosud byl rekord 151 vozů z před čtyř nebo pěti let,“ uvedl. V republice je podle něj registrováno asi 6 tisíc aut této značky. Do Liberce se sjely takřka všechny známé sportovní modely, od Porsche 356 až po téměř zánovní Porsche 911. „Měli jsme i několik závodních vozů porsche, jak staršího provedení, tak i nové, se kterými se jezdí okruhy,“ řekl Bumba.

Auta dnes mohli obdivovat lidé procházejí náměstím před radnicí, hlavní program se ale odehrál už v sobotu ve sportovním areálu ve Vesci. Tam auta nejen stála, ale jejich majitelé je předváděli i při ukázkových jízdách. Na setkání přijely i sportovní vozy jiných značek a motocykly. „Dohromady tam bylo asi 300 automobilů a zhruba stovka historických motocyklů,“ upřesnil Bumba.

por3

Porsche Classic Club ČR setkání majitelů a příznivců této značky poprvé zorganizoval v roce 1985, tehdy se sjelo sedm vozů do malé obce Žíreč u Dvora Králové nad Labem. Liberec je místem setkávání od roku 2000, obvykle byl hlavní program ve vratislavickém pivovaru. Do Vesce akci letos organizátoři přemístili kvůli rostoucímu zájmu. „Už jsme se tam nevešli,“ řekl Bumba.

Kvůli kulatému výročí narození konstruktéra, který je známý především jako tvůrce legendárního „brouka“, bylo navíc letošní setkání o den delší než obvykle. Ve čtvrtek odstartovalo vzpomínkou na vratislavickém hřbitově, kde je rodinná hrobka Porscheho rodičů a sourozenců. Na jeho počest je také v místním kulturním centru výstava Ukrajince Jurije Ševčuka. Jsou na ní díla věnovaná převážně závodním automobilům Porsche.

Obnovy se také v brzké době dočká Porscheho rodný dům ve Vratislavicích. Mladoboleslavská Škoda, která ho vlastní, zahájí rekonstrukci ještě v září, hotovo by mělo být do konce léta příštího roku. Dům bude mít vzhled, který měl kolem roku 1880, tedy v době Porscheho mládí. Bude s předzahrádkou, naznačeným čelním vstupem a a řadou historických prvků.

Liberec (Liberecko) 6. září (ČTK)

Foto: www.auto.porsche.cz