Nejrychlejší člověk na zeměkouli opět potvrdil absolutní nadvládu v mužském sprintu. A to hned třikrát. Usain Bolt dokázal triumfovat na atletickém mistrovství světa v Pekingu ve sprintech na 100 a 200 metrů a také v štafetě týmů, kde dotáhl Jamajku k titulu mistra světa.

Suverenitu Bolta potvrzuje jeho medailové sbírka. Jamajčan má na posledních čtyřech světových šampionátech neuvěřitelnou bilanci v počtu dosažených zlatých medailí. Vždyť posuďte sami. Z dvanácti pokusů dosáhl na nejcennější kov v jedenácti případech, což je naprosto unikátní počin. Když k tomu přičteme zlaté medaile z olympiád v Pekingu a Londýně, kdy se stal prvním mužem, který vyhrál sprinty na 100 a 200 metrů na dvou olympiádách po sobě, musí každý uznat, že Bolt je zaslouženě králem sprintu. Také nesmíme zapomínat ani na několik světových rekordů, překonaných jím samým vůči sobě.bolt2

Od kriketu k běhání

Narodil se v jamajském městě Trelawny v roce 1986. Jako malý chlapec se věnoval kriketu, při kterém si trenéři všimli jeho přirozenou rychlost. Atletická postava s nohama geparda odmalička předurčovala mladému Usainovi velkou budoucnost. Po několika školních soutěžích vyhrál v Kingstonu na juniorských MS 200 metrový závod a ve věku patnácti let se tak stal nejmladším vítězem v této kategorii. Byl nominován do olympijského týmu do Atén v roce 2004. Vinou zranění však pro něj olympiáda předčasně skončila. Rok 2007 byl však pro Bolta přelomový a od té doby už jeho hvězda stoupala závratnou rychlostí.

Zrozený pro běhání

bolt1

Nohy Usaina už na první pohled vypadají dravě, atleticky, někdy až nadlidsky. Dlouhé gepardí nohy dokážou vyvinout obrovskou rychlost a zejména v druhé polovině sprintu dochází u Bolta k mohutné hybné síle, která mu přináší úspěchy. Jamajský rychlík dokáže běžet průměrnou rychlostí blížící se 38 km/h, což je rychlost, jakou fouká středně silný vítr nebo jaká je rychlost auta v obci. Po každém vítězství přichází spontánní radost, euforie a šaškování Jamajčana spolu s jeho již legendárním gestem.

Třetí olympiáda v Riu, další tři zlaté medaile?

Olympiáda v Riu se pomalu blíží a Bolt by tam neměl chybět. Příští rok bude mít třicet let a jeho tajným přáním je překonat svůj vlastní osobní rekord na 200 metrů. Ten momentální má hodnotu 19,19 sekund. V sprinterských kuloárech se šeptá o pokoření devatenácti sekundové hranice. Žijící legenda, nejrychlejší muž světa Usain Bolt je připraven posouvat své hranice. Hranice, které se zdály ještě před jeho nástupem na scénu nemožné. Barevné Rio de Janeiro začíná za necelý rok a Usain Bolt chystá útok na tři medaile na třetí olympiádě po sobě. Koneckonců, kdo jiný ne-li on?

Zdroj: www.biography.com, www.bbc.com

Foto: www.mirror.co.uk, www.thetimes.co.uk