Přestože letošní programová nabídka na letních festivalech populární hudby nebyla mimořádná, na mnoha akcích padaly návštěvnické rekordy. Neznamená to ale automaticky velký zisk pro pořadatele. Příjem ze vstupného činí při průměrné ceně lístku 900 až 1500 korun často jen 15 až 20 procent milionových rozpočtů velkých festivalů. Pořadatel festivalu Trutnoff Martin Věchet navíc obviňuje své kolegy, že čísla o návštěvnosti úmyslně nadsazují, aby přilákali sponzory. Vyplývá to ze zjištění ČTK.

„Už delší dobu se zdá, že čeští posluchači mají festivaly rádi. V naší zemi jich je možná nejvíce ve střední Evropě. Přesto, že návštěvnost byla poměrně vysoká, nebo se alespoň udržela na loňské úrovni, programově byla nabídka o něco slabší,“ řekl ČTK hudební publicista Jaroslav Špulák.

shore-872173_1280

Pořadatelé Colours of Ostrava po roce opět hlásí rekordní návštěvnost. Do areálu Dolních Vítkovic přišlo 43.700 lidí. Proti loňskému roku to je o téměř 3000 více. Na stejném místě přes 40.000 lidí navštívilo akci Beats for Love, podle pořadatelů největší přehlídku taneční hudby ve střední Evropě. Loni na Beats for Love přivítali 35.000 lidí.

Také pořadatelé festivalu Trutnoff konstatovali, že branami festivalu letos prošlo více návštěvníků než loni, kdy byl areál zcela zaplněn při koncertu největší hvězdy Patti Smithové. Přesné číslo však tradičně neoznámili na znamení nesouhlasu s údajným nadsazováním počtu diváků na některých festivalech.

Na třídenní festival Hip Hop Kemp Hradec Králové přijelo asi 25.000 lidí. Proti loňskému roku je to asi o desetinu více a současně tak letošní rok vyrovnal dosud nejvyšší návštěvnost z roku 2011. Hip Hop Kempem vyvrcholila série velkých letních festivalů v hradeckém kraji. Srpnový čtyřdenní metalový festival Brutal Assault v Josefově na Náchodsku měl návštěvu rekordních 18.000 lidí, zhruba 70 procent z nich přijelo ze zahraničí. Začátkem června se v Hradci Králové konal festival Rock for People, pořadatelé na něm během tří dnů zaregistrovali přes 27.000 návštěvníků, tedy stejně jako loni.

Vizovické Trnkobraní si letos nenechalo ujít více než 15.000 lidí, o tisíc více než minulý rok. „Tendence návštěvnosti je rostoucí,“ konstatovala za pořadatele Klára Mixová. Podle ní byly letos největšími taháky koncerty Tomáše Kluse a skupin Chinaski a Mandrage.

concert-731227_1280

Spokojenost s návštěvností vládla i v Kolíně, kde se v areálu Kmochova ostrova uskutečnil 18. ročník festivalu Natruc. Bylo vyprodáno, na vystoupení Rybiček 48, Monkey Business nebo Visacího zámku dorazilo téměř 5000 fanoušků. Vizovický festival tvrdé muziky Masters od Rock navštívilo 25.000 lidí, více než loni. Také na 12. ročník United Islands of Prague podle pořadatelů dorazilo více lidí než před rokem, kdy registrovali 60.000 hudebních příznivců.

cheers-839865_1920

Po návštěvnickém propadu v minulých letech se stabilizoval festival Benátská! v libereckém Vesci. Jeho 23. ročník s Helloween a Village People navštívilo podobně jako loni 16.000 lidí. Sázka na rock, pop a hip hop v provedení českých a slovenských interpretů se vyplácí na akci Votvírák v Milovicích. Letos dorazilo za dva dny stejně jako loni přibližně 75.000 lidí.

S dohledem nad veřejným pořádkem v Hradci Králové během Hip Hop Kempu českým policistům pomáhali i policisté z Vratislavi. Na festival totiž tradičně jezdí několik tisíc hudebních fanoušků z Polska. Na festivalu Mácháč v Doksech na Českolipsku policie zadržela 15 lidí kvůli přechováváni a distribuci drog. Šesti z nich hrozí za nedovolenou výrobu a nakládání s omamnými a psychotropními látkami až pětileté vězení.

Praha 2. září (ČTK)