Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone

Naše životy jsou stále více časově zaneprázdněné, trávíme spoustu hodin v práci, doma nás čekají další povinnosti a do toho všeho se máme ještě stíhat starat o zdraví své a své rodiny. Máme tolik úkolů a zájmů, že se to všechno prostě za 24 hodin nedá stihnout, a tak pokud potřebujeme trochu více času, jako první ukrajujeme z toho, čemu bychom naopak měli zachovat největší pozornost – spánku. 

Ne vždy ale musí být neustálá únava vaší chybou. Zkuste na pár týdnů změnit režim – pijte více vody, jezte zdravě, doplňujte potřebné vitamíny, buďte aktivní a dbejte na to, abyste spali aspoň 7 – 8 hodin denně. Pokud se ani po třech týdnech až měsíci nic nezmění, může vás trápit některá z následujících diagnóz a je potom lepší se přímo poradit s lékařem. Ten jednoduchým krevním testem pozná, zda vás některá z diagnóz skutečně netrápí, a pokud ano, navrhne efektivní léčbu.

6890833055_b7c67a9454_b

Anémie

Únava, která doprovází anémii (neboli chudokrevnost z nedostatku červených krvinek), je spojena s tím, že pokud máme nedostatek červených krvinek, přenáší se nedostatek kyslíku z našich plic do dalších významných orgánů. Anémie může být způsobena nedostatkem železa nebo vitaminů, ztrátou krve či vnitřním krvácením, nebo nějakou chornickou nemocí jako je třeba revmatická artritida, rakovina nebo selhání ledvin. Obzvláště náchylné jsou k chudokrevnosti ženy v plodném věku, které každý měsíc ztrácejí krev při svém cyklu.

Příznaky: Obrovská únava je váš hlavní nepřítel. Mezi ty další pak mohou patřit slabost, potíže se spánkem, problémy se soustředěním, rychlý tep, bolest hlavy nebo na hrudi.

Porucha štítné žlázy

Ne nadarmo se říká, že je štítná žláza jedním z nejdůležitějších orgánů v těle, a pokud nějak chybuje, dokáže nám pěkně zamíchat kartami. Pokud hormony štítné žlázy nefungují správně, můžete přibírat na váze, budou vám například padat vlasy, nebo se budete v každodenním životě cítit neustále unavení. Jsou totiž klíčové pro váě metabolismus.

woman-506120_1280

Příznaky: Pokud máte přebytek hormonů, můžete se cítit oslabení a unavení. Budete ubírat na váze, rychle vám pulzuje srdce, budete cítit neustálé horko, únavu, poruchy koncentrace, větší únavu. Problém se týká hlavně žen od 20 do 40 let, kde je také spojen s nepravidelnou menstruací. Také nedostatek hormonů má podobné symptomy – únavu, nemožnost se soustředit, bolestivost svalů, neustálý pocit chladu, přibírání na váze a u žen silnou menstruaci. Týká se hlavně žen nad 50 let.

Cukrovka

Nechceme tady nikoho strašit, ale diabetes je skutečně problém dnešní doby a bývá často podceňován. Každý rok je diagnostikován milionu lidí a další sta tisíce o svém problému dosud neví. Lidé s cukrovkou typu 2 nejsou schopni správně zpracovat glukózu, která je zdrojem energie. Právě proto popisují diabetici únavu jako jeden z prvních příznaků.

Příznaky: Kromě únavy také neustálý pocit žízně, časté močení, ztráta váhy, hlad, podrážděnost, kvasinkové infekce a rozmazané vidění.

breakfast-848313_1280

Deprese

Deprese je závažný psychický problém, který ovlivňuje náš každodenní život od toho, co jíme, až po to, jak spíme. Pokud bychom depresi neléčili, mohla by nás trápit až několik let.

Příznaky: Jsou u každého trochu jiné, ale patří k nim například nedostatek energie, poruchy spánku a příjmu potravy, problémy s pamětí, soustředěním, pocity zoufalství a beznaděje.

Spánková apnoe

Jedná se o opakované nekontrolované zadržení dechu na určitou dobu, které logicky narušuje spánek. Nutí váš mozek začít pracovat – probudit se – abyste se mohli znovu nadechnout. Z toho vyplývá, že se možná v noci mnohokrát probudíte, aniž byste o tom věděli. Pokud se tedy ráno probouzíte unavení nezávisle na tom, kolik hodin naspíte, může právě apnoe být klíčem problému.

Příznaky: Chrápání a probouzení se ráno unavení nezávisle na délce spánku. Může vést k řadě dalších onemocnění, proto je dobré při podezření na tuto nemoc vyhledat lékaře.

moon-366601_1280

Chronická únava

Možným vysvětlením vašeho neustálého oslabení může být chronická únava, která přichází různě často a nečekaně, navíc velmi rychle.

Příznaky: Dalšími symptomy může být bolest hlavy, svalů a kloubů, oslabení, zvětšení lymfatických uzlin  a problémy se soustředěním. Problémem je, že u chronické únavy není znám její původ.

Revmatoidní artritida

Jedná se o autoimunní onemocnění, kdy začne imunitní systém napadat sám sebe a to konkrétně zdravé kloubní tkáně.

Příznaky: Podle revmatologů při diagnóze musíte splňovat aspoň čtyři z následujících příznaků – ranní ztuhlost kloubu a jeho okolí trvající minimálně hodinu, otok či kapalina ve třech různých kloubech současně, aspoň jeden nateklý kloub jako je zápěstí, koleno nebo klouby prstu, současné postižení stejných oblastí na obou stranách těla, hrudky tkáně pod kůží nebo eroze kostí na dlani či zápěstí zjištěná rentgenem.

Zdroj: Bodyrock.tv

Foto: Pixabay.com, Flickr.com

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone

Komentáře obsahující útoky na třetí osoby, linky na externí zdroje (URL) a taky komentáře neobsahující názor k tématu článku nebudou publikovány. Děkujeme za pochopení a přejeme plodné diskuze.

« REKLAMA »