Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone

Pokud je vám Praha malá a rádi byste o víkendu vyrazili na výlet, vydejte se do Plzně. Jste tam za necelou hodinu cesty autem a protože je letos Plzeň hlavním městem evropské kultury, chystá pravidelně bohatý program nejrůznějších podob. Tento víkend se můžete těšit na obří loutky a jejich představení v ulicích města.

fes6

Že se nejedná o loutky ledajaké vám dojde hned na první pohled. Pocházejí totiž ze Španělska a dosahují výšky až jedenácti metrů. V Plzni se už v pátek představí celkem osm z nich. Třeba socha dívky Elišky, zlověstný dvacetimetrový drak, letící orlice na náměstí, líná vlčice Chrtka nebo bílý kůň jezdící se souborem po světě již dvacet let, který patří k nejstarším loutkám a uveze na svém hřbetu skupinu lidí.

fes4 fes5

Právě umělecký soubor Carros de Foc je tím, kdo španělské loutky do Česka přiveze. Přitom Španělé jsou na loutky v ulicích zvyklý, setkávají se s nimi často při nejrůznějších slavnostech patronů a svatých. Tou nejznámější oslavou jsou valencijské Fallas, na jejichž konci se všechny loutky v ulicích zapálí. Dle slov šéfa souboru Miguela Ángela Martína ale žádná z loutek ve Španělsku nedosahuje takové výšky a navíc jejich postavy těch plzeňských propojují s příběhem.

fes1 fes3

Loutky můžete v ulicích Plzně vidět zdarma každé odpoledne od 28. do 30. srpna po 16. hodině, v pátek pak o hodinu později. Jejich umístění souvisí se souběžně se konajícím mezinárodním loutkovým a divadelním festivalem Skupova Plzeň.

fes2

foto: Carros de Foc

zdroj: Plzeň 2015

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone

Komentáře obsahující útoky na třetí osoby, linky na externí zdroje (URL) a taky komentáře neobsahující názor k tématu článku nebudou publikovány. Děkujeme za pochopení a přejeme plodné diskuze.

« REKLAMA »