Světovou atletikou otřásá skandál obrovských rozměrů. Na povrch vycházejí informace ohledně údajného dopingu stovek sportovců. Aby toho nebylo málo, IIAF, neboli Mezinárodní asociace atletických federací, údajně o některých praktikách věděla. Ve stínu těchto událostí dnes proběhla volba nového prezidenta, který vzešel z dvojice kandidátů Sergeje Bubky a Sebastiana Coeho.

Britský běžec porazil ukrajinskou legendu

Brit Coe zdolal ve volbách jediného soupeře, kterým byl světoznámý Ukrajinec Sergej Bubka, poměrem hlasů 115 ku 92. Volba tak dopadla dle všeobecných očekávání, ale mnohem těsněji, než se předvídalo. Sebastian Coe je bývalý dvojnásobný olympijský vítěz v běhu na 1500 metrů. Na postu šéfa světové atletiky nahradí dvaaosmdesátiletého Senegalce Lamina Diacka, který vydržel ve svém křesle dlouhých šestnáct let.  Jeho funkční období skončí 31. srpna 2015, tedy těsně po skončení MS v Pekingu.

Starý i nový prezident se postavili na stranu IIAF

Kongres se konal před sobotním zahájením patnáctého MS v atletice v čínském Pekingu a výrazně ho ovlivnil právě zmiňovaný dopingový skandál. Před volbami musela IIAF, ještě s prezidentem Diackem, čelit obrovské kritice a tlaku médií a sportovní veřejnosti. Spekulace nabraly reálných kontur po úniku informací o výsledcích krevních testů sportovců. Nově zvolený prezident tyto dohady ostře kritizoval a postavil se na stranu IIAF.

Newly elected International Association of Athletics Federations (IAAF) president Sebastian Coe gives the thumbs-up sign at a press conference after his election at the IAAF Congress in Beijing on August 19, 2015. Britain's Sebastian Coe beat Sergey Bubka in a tight vote to become the new president of world athletics body the IAAF August 19 with a series of doping controversies at the top of his agenda.  AFP PHOTO / GREG BAKER

V podobném duchu se nesl i projev dosluhujícího šéfa atletiky. Reagovat ho přinutila podle jeho slov mediální válka. „Veřejnost teď čeká, že 80 % sportovců podvádí a bude mít pozitivní testy. To je ale úplný nesmysl,“ uvedl Diack. Afričan pokračoval s tvrzením, že takováto obvinění jsou před MS v Pekingu neférová vůči sportovcům a zdůraznil význam úspěšného antidopingového programu jako nevyhnutelné součásti atletické organizace. Na margo nového prezidenta se Diack vyjádřil tak, že atletika je v dobrých rukou, které jsou schopné pozdvihnout atletiku na novou úroveň.

Pro zanícené sportovce a zapálené fanoušky by takovým impulsem bylo nepochybně očištění jména světové atletiky od zakázaných podpůrných prostředků. Jak naznačují případy posledních let, doping je spolu s rasismem nejvážnějším problémem světového sportu, a to nejen jeho atletické části. Zveřejněné informace ohledně krevních testů však mohou mít pro světovou atletiku devastující následky v budoucnosti. Načasování úniku podezření je před MS v Pekingu velmi nevhodné a nový prezident má na začátku svého volebního mandátu závažný problém, se kterým je třeba se co nejdříve vypořádat.

Foto: IAAF